Būve

Pēdējā iespēja aplūkot Rīgas pils priekšpili būvdarbu stadijā!

Lelde Petrāne, 12.05.2015

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Līdz Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas - rekonstrukcijas darbu noslēgšanai atlicis pusgads. Šobrīd sākusies apdares un restaurācijas darbu intensīvā fāze, tika pastāstīts medijiem rīkotajā pasākumā.

Šodiena bija zīmīga tajā ziņā, ka nākamreiz sabiedrība ar mediju palīdzību Rīgas pils priekšpili ieraudzīs tikai pabeigtā stadijā.

Rīgas pils priekšpilī darbi ir izpildīti 70% apjomā. Šobrīd apgūtā summa no kopējās līguma summas ir 25 miljoni eiro.

Rīgas pils restaurācija un rekonstrukcija tiek veikta divās kārtās:

I kārta - Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcija un restaurācija, kas uzsākta 2009. gadā un tiks pabeigta 2015. gada nogalē,

II kārta - Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, kas tiks uzsākta 2016. gadā un pabeigta 2018. gadā. Šodien bija iespēja aplūkot arī kastelas daļu tādu, kāda tā izskatās patlaban, un tika pastāstīts par to, kādas ir otrās kārtas ieceres.

Mediju pasākuma laikā tika izieti galvenie maršruti (Skatiet raksta fotogalerijā!), jo, lai izstaigātu visu pili, nepieciešamas četras līdz piecas stundas. Apskate iesākās pils dārzā, kur drīzumā sāksies labiekārtošanas, apzaļumošanas darbi, kurus paredzēts pabeigt jūlijā. Būvnieki uzsāks arī fasādes galējo apdari. Visas inženierkomunikācijas ir samontētas. Objektā pašlaik strādā 240 cilvēki.

Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas - rekonstrukcijas darbus paredzēts izpildīt un objektu nodot ekspluatācijā līdz 2015. gada 1. novembrim. Jau 18. novembrī pils Svētku zālē ieplānots svinīgs pasākums.

Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas - rekonstrukcijas darbus veic pilnsabiedrība SBRE.

Šobrīd norisinās restaurācijas un pārbūves projektēšanas darbi Rīgas pils kastelas daļā, kur 2018. gadā, Latvijas simtgadē, pēc būvdarbu pabeigšanas atgriezīsies Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Rīgas pils kastela ir vecākā un autentiskākā viduslaiku pils Latvijā un arī Baltijā. II kārtas ietvaros plānots atjaunot un restaurēt Rīgas pils kastelas daļu 10150 m2 platībā, kas ietver pagrabstāvu, 1., 2., 3., 4., 5. stāvus un bēniņus. Tāpat projektā paredzēta Hurna bastiona kā kastelai piegulošās teritorijas rekonstrukcija, kā arī kastelas pagalma labiekārtošana. Paredzēts veikt arī pagalma arheoloģisko izpēti.

Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves projektu un celtniecības darbus paredzēts sadalīt 3 posmos. Pirmajā posmā plānota ēkas konstruktīvās daļas realizācija, muzeja funkcionēšanai primāri nepieciešamo telpu - vestibila, sānmezglu, atklāšanas izstādes ekspozīcijas zāles restaurācija - atjaunošana. Pirmā posma ietvaros paredzēta arī ēkas funkcionālo elementu - logu, durvju, grīdu, kāpņu un margu restaurācija. Pēc pirmā posma pabeigšanas muzejs varēs sākt Latvijas vēstures pamatekspozīcijas iekārtošanu.

Otrajā posmā paredzēta pils fasādes pagrabstāva sienu atrakšana un labiekārtojums Daugavas gātes posmā, atsedzot Rīgas pili sākotnējā lielumā, līdzīgi kā tas tika darīts ar Doma baznīcas pamatiem pie Doma laukuma.

Restaurācijas trešajā posmā tiks īstenoti laikietilpīgākie vēsturisko iekštelpu restaurācijas darbi, kurus iespējams veikt tikai pēc būvkonstruktīvo darbu pabeigšanas.

VAS Valsts nekustamie īpašumi uzdevumā Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves skiču projekta koncepciju izstrādājusi pilnsabiedrība Rīgas pils kastelas projekts (personu apvienība SIA Mark Arhitekti, SIA Sudraba Arhitektūra un SIA H2E).

Rīgas pils kastelas daļa ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas pils ansamblis ar bastiona fragmentiem daļa, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs un UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas teritorijā.