Būve

Piedāvā uzbūvēt Latvijas paviljonu World Expo 2015 par miljonu eiro lētāk

LETA, 21.01.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šveices būvuzņēmums Adunic AG piedāvājis Ekonomikas ministrijai (EM) uzbūvēt Latvijas paviljonu šogad Milānā gaidāmajā starptautiskajā izstādē World Expo 2015 par diviem miljoniem eiro, apstiprināja Adunic pārstāvis Mārtins Jūss.

Iepriekš Adunic piedāvāja Latvijas paviljonu uzbūvēt par 3,1 miljonu eiro.

Jūss stāstīja, ka pēc politiskajām debatēm Latvijā par to - valstij piedalīties vai nepiedalīties World Expo - Adunic tika piedāvāts izstrādāt Latvijas paviljona «vienkāršotāku versiju», kas prasītu mazākas izmaksas.

«Esam izstrādājuši šādu piedāvājumu ar samazinātām izmaksām, joprojām saglabājot arhitektu biroja Made radīto oriģinālo paviljona dizainu. Adunic piedāvā samazināt paviljona apjomu un attiecīgi arī izmaksas. Mūsuprāt, šis piedāvājums apmierinās visu iesaistīto pušu vēlmes,» sacīja Adunic pārstāvis un piebilda, ka būvnieks šādu paviljonu varētu uzbūvēt par diviem miljoniem eiro iepriekš minēto 3,1 miljona eiro vietā.

Adunic ar piedāvājumu ir vērsies EM, tomēr joprojām nav saņēmis atbildi. Jūss atzina, ka Adunic cer Latvijas atbildi sagaidīt nākamās nedēļas laikā. Aģentūrai LETA neizdevās iegūt EM atbildi, cik ātri ministrija plāno atbildēt uzņēmumam, taču iepriekš tika ziņots, ka valdība vēl nākamnedēļ plāno pieņemt galīgo lēmumu par dalību starptautiskajā izstādē World Expo 2015 Milānā.

Šonedēļ pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) žurnālistus informēja, ka Ekonomikas ministrija rosina neturpināt dalību izstādē World Expo, taču šo ierosinājumu valdība vērtēs un balsos par to nākamnedēļ.

Pēc Straujumas teiktā, lielākās bažas ir par starptautisko rezonansi, ko izraisītu dalības atsaukšana. Tādēļ Ekonomikas ministrijai un Ārlietu ministrijai izteikts lūgums izvērtēt jautājumu no šī aspekta. «Protams, ir svarīgs starptautisks aspekts un tas, ka mēs esam [Eiropas Savienības Padomes] prezidējošā valsts,» skaidroja valdības vadītāja.

Kā skaidroja Ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes loceklis Edgars Tavars, ņemot vērā milzīgo sadārdzinājumu, Latvijas dalība izstādē Expo nebūtu efektīva. Valsts līdzekļus Latvijas popularizēšanai un uzņēmējdarbības un eksporta attīstībai var izmantot arī daudz mērķtiecīgāk un efektīvāk citos pasākumos, tāpēc ZZS aicina koalīcijas partnerus atbalstīt priekšlikumu nepiedalīties Expo.

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!- Tēvzemei un brīvībai/LNNK konceptuāli atbalstot Ekonomikas ministrijas pozīciju, taču par to vēl lemšot Saeimas frakcijā, lai pieņemtu papildu lēmumu. Kā norādīja viens no apvienības līderiem Imants Parādnieks, ministrijai plānots prasīt izvērtēt, kurš un cik lielā mērā par šo situāciju kopumā ir atbildīgs.

Valdība pērnā gada nogalē nolēma, ka Latvija nepiedalīsies starptautiskajā izstādē World Expo 2015 ar iepriekš pieteikto koncepciju ar Latvijas paviljonu ozola formā, taču Ekonomikas ministrijai tika uzdots trīs nedēļu laikā sagatavot priekšlikumus, kā izmantot Latvijai piešķirto zemes platību World Expo teritorijā.

Reizniece-Ozola (ZZS) iepriekš atzina, ka Latvijas dalība World Expo izmaksās pārāk dārgi, turklāt gatavošanās termiņš ir ļoti īss un saspringts, lai kvalitatīvi īstenotu projektu. Viņa rosināja ministriem neatbalstīt Latvijas dalības turpināšanu World Expo, jo pēdējā brīdī būtiski sadārdzinājās Latvijas paviljona būvniecības izmaksas - par aptuveni 1,6 miljoniem eiro. Ja iepriekš Latvijas paviljona būvniecībai tika atvēlēti 1,6 miljoni eiro, Ekonomikas ministrija izsludinātajā paviljona būvniecības iepirkumā saņēma piedāvājumus, kas paredzēja paviljonu uzbūvēt par nedaudz vairāk kā sešiem miljoniem eiro. Neskatoties uz ekonomikas ministres lūgumu, valdība tomēr lēma piešķirt papildus prasītos līdzekļus, lai Latvija varētu piedalīties World Expo.

Pagājušā gada decembrī bez rezultātiem beidzās Latvijas paviljona būvniecības iepirkums. Iepirkumā piedalījās divi pretendenti - RBSSkals Būvvadība un Itālijas uzņēmums Paolo Beltrami S.p.A ar Latvijas apakšuzņēmēju SIA Baumeister. RBSSkals Būvvadības piedāvātā līgumcena bija 6,03 miljoni eiro, taču Paolo Beltrami S.p.A - 6,22 miljoni eiro.

Reizniece-Ozola norādīja, ka abu pretendentu piedāvātās cenas ir līdzīgas, tāpēc aizdomās par abu uzņēmumu iespējamu vienošanos Ekonomikas ministrija vērsās KP. Izvērtējot no Ekonomikas ministrijas saņemto informāciju, KP tomēr nesaskatīja pamatu tālākas izpētes ierosināšanai.

Latvijas paviljona būvniecību World Expo par 3,1 miljonu eiro bija plānots uzticēt Šveices būvuzņēmumam Adunic AG, kas kā ģenerāluzņēmējs patlaban būvē arī Vācijas un Austrijas paviljonus izstādē World Expo. Taču līgums pagaidām nav noslēgts.

Komentāri

Pievienot komentāru