Investors

Piemaksāt investoram, lai tikai ieguldītu fondā

Jānis Šķupelis, 13.02.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Dažu biržās tirgoto fondu pārvaldīšanas maksas, iespējams, varēsim redzēt pie nulles vai pat negatīvā teritorijā

Pēdējo gadu laikā pasaulē arvien populārāka kļuvusi investēšana tā saucamajos biržā tirgotajos fondos (Exchange traded funds jeb ETF), kas sola kopēt kāda tirgus indeksa uzvedību. Šādas investēšanas viena no lielākajām priekšrocībām mēdz būt tā, ka šiem finanšu produktiem ir zemas pārvaldīšanas maksas. Pēdējā laikā jau ir bijušas spekulācijas, ka daži lielie ETF pārvaldnieki atsevišķu populārāko savu šādu fondu pārvaldīšanas maksas kādā brīdī varētu noteikt pat pie apaļas nulles, lai pie sevis atvilinātu pēc iespējas vairāk klientu. Turklāt nav arī izslēgts tas, ka šīs maksas iebrauc pat negatīvā teritorijā. Piemēram, ASV jau tagad dažu šādu lielu ETF gada pārvaldīšanas maksas noslīdējušas līdz nieka 0,03%. Tādējādi tie ir tikai trīs ASV dolāri uz investētiem 10 tūkst. dolāriem. Rezumējot - šajā ziņā vairs nav tālu līdz jūras līmenim.

Strauji aug

Notiekošajam procesam palīdz milzīgā šādu finanšu produktu popularitāte un tas, ka šie fondu pārvaldnieki aktīvi strādājuši pie izmaksu samazināšanas. Piemēram, Financial Times ziņo, ka šā gada janvārī pasīvi pārvaldīto fondu virzienā globālā mērogā ieplūduši līdzekļi 100 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas mēneša ietvaros ir jauns rekords. Rezultātā šādu fondu pārvaldīto aktīvu apjoms esot pārsniedzis piecu triljonu ASV dolāru līmeni. Tādējādi lielākie pasaules līdzekļu pārvaldnieki kļuvuši tik milzīgi, ka pat ļoti mazas komisijas maksas tiem ļauj dāsni pelnīt.

«ETF industrija piecu triljonu atzīmi ir pārsniegusi daudz ātrāk, nekā lielākā daļa pirms tam paredzēja,» spriež Londonā bāzētā tirgus izpētes uzņēmuma ETFGI analītiķi.

Visu rakstu Piemaksāt investoram, lai tikai ieguldītu fondā lasiet 13. februāra laikrakstā Dienas Bizness.