Piena kooperatīvi apvienosies eksportam 

Latvijas piena kooperatīvi nolēmuši apvienot eksportu, lai mazinātu zemo piena iepirkuma cenu nelabvēlīgo ietekmi uz nozari, informē Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).

Dienas Bizness, 18.01.2018

Ilustratīvs foto

Foto: Reuters/Scanpix

Šobrīd par sadarbību kopīgai piena pārdošanai vienojušies astoņi piena kooperatīvi un notiek sarunas ar pircējiem ārpus Latvijas par ilgtermiņa piegāžu līgumu slēgšanu.

«Mums nav cita ceļa, kā vest sarunas par piena pārdošanu ar uzņēmumiem ārpus Latvijas. Latvijā var pārstrādāt 60 % vietējā piena, bet 40 % jāizved uz Lietuvu un Igauniju. Tā ir laime, ka varam to darīt, jo pretējā gadījumā piena govis, kas saražo 40 % piena, būtu jāizkauj,» atzīmē LLKA Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Asociācija atzīmē, ka lielāko daļu piena kooperatīvu skārušas straujas piena iepirkumu cenu izmaiņas, kas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem.

LLKA norāda, ka pērn pašās pēdējās gada dienās daļa no Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem paziņoja, ka jau no 1.janvāra par pienu maksās 5 līdz pat 7 centus mazāk nekā aivadītā gada decembrī. Tādējādi piena iepirkuma cena no 35-36 centiem par kilogramu piena tika samazināta līdz 28-30 centiem par kilogramu. «Var teikt - tā joprojām ir pietiekami laba cena, pie kuras zemnieks var dzīvot un saimniekot. Taču veids, kā tika paziņots par pienaiepirkuma cenu mazināšanu un tās apmērs LLKA Piena grupas kooperatīviem nav pieņemams. Pretēji Eiropas valstu piena pārstrādes uzņēmumu praksei, Latvijā cena samazināta, iepriekš nebrīdinot un neizskaidrojot tik strauja krituma iemeslus. Tas liecina par respekta un cieņas trūkumu pret sadarbības partneriem - piena ražotājiem, izejvielas piegādātājiem,» norāda LLKA.

LLKA Piena nozares darba grupa dibināta 2013.gadā, kurā darbojas 18 piena nozares kooperatīvi.

Jaunākais izdevums