Piesaista vismaz 34,9 miljonus eiro 

Šogad Latvijas jaunuzņēmumi piesaistījuši vismaz 34,9 miljonus eiro, liecina Latvijas startup asociācijas Startin.LV apkopotā informācija.

Anda Asere, 27.12.2018

Foto: Caro/Sorge/Reuters/Scanpix/LETA

Asociācijas projektu vadītāja Elīze Rubesa piebilst, ka gads vēl nav beidzies un, iespējams, dati vēl var mainīties.

Vienu no šā gada publiski zināmajām lielākajām investīcijām – piecus miljonus eiro – piesaistīja tiešsaistes savstarpējo aizdevumu platforma «Mintos». Turpmāk uzņēmuma klientiem būs iespēja atvērt IBAN kontus un saņemt debetkartes. IBAN konts dos iespēju platformas lietotājiem veikt un saņemt maksājumus no visas pasaules, tostarp saņemt algu tieši «Mintos» kontā, savukārt debetkarte ļaus investoriem norēķināties par maksājumiem visā pasaulē, kā arī izņemt skaidru naudu bankomātos. Kopš uzņēmuma darbības sākuma platformā finansēti kredīti vairāk nekā miljarda eiro apmērā, padarot «Mintos» par lielāko šāda veida aizdevumu tirgu pasaulē.

Savukārt finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums «Nordigen» šogad piesaistīja 700 tūkstošu eiro investīcijas no Somijas riska kapitāla fonda «Inventure» un Eiropas investora «Seedcamp». Tāpat uzņēmums ir parakstījis līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par jaunuzņēmumu atbalsta programmas finansējuma saņemšanu augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei. «Nordigen» ir otrs jaunuzņēmums, kas iegūs atbalstu Latvijas Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma ietvaros. Pirmais uzņēmums bija «Dripit».

Šā gada pavasarī «Printify» piesaistīja 500 tūkstošu dolāru investīcijas un kopējās investīcijas uzņēmumā sasniedz miljonu dolāru.

«2018. gadā situācija jaunuzņēmumu jomā turpina uzlaboties – arvien vairāk cilvēki runā par šo nozari, ir Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums, t.s. startup vīza. Pamazām visi mozaīkas gabaliņi tiek salikti kopā. Vēl mums nav lielo veiksmes stāstu, bet ir daudz visai sekmīgu projektu. Protams, viens veiksmes stāsts palīdz un piesaista uzmanību, taču jāsaprot, ka var izveidot arī normālu uzņēmu, kas aug, pelna un eksportē, bet nav obligāti jābūt t.s. vienradzim – par miljardu dolāru novērtētai kompānijai,» saka Egita Poļanska, Latvijas startup asociācijas «Startin.LV» valdes priekšsēdētāja un akseleratora «Startup Wise Guys» biznesa procesu vadītāja. Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras jaunuzņēmumu eksperte Olga Barretu-Gonsālvisa norāda, ka 2018. gadā kompānijas turpina strādāt pie savām idejām, piesaista investīcijas, labus mentorus.

Nozīmīgs šā gada notikums ir akselerācijas fondu «Overkill Ventures», «Buildit Latvia» un «Commercialization Reactor» atklāšana. Septembrī noslēdzās pieteikšanās un biznesa projektu vērtēšana pirmajā uzņemšanas kārtā. Trīs fondu pārvaldnieki saņēma 641 pieteikumu, no kuriem vietu akselerācijas programmās ieguva nepilni 30, kuri pretendēja uz pirmssēklas investīciju. Uzņemšana turpināsies līdz 2021. gadam un katrs fonda pārvaldnieks izsludinās piecas uzņemšanas, kurās kopumā varēs piedalīties 150 uzņēmumi.

Provizoriskais šogad piesaistīto investīciju apjoms ir mazāks, nekā 2017. gadā, kad Latvijas jaunuzņēmumi piesaistīja 62 miljonus eiro. Pērn lauvas tiesu investīciju piesaistīja finanšu tehnoloģiju kompānijas «BitFury» un «Creamfinance» – katra vairāk nekā 20 miljonus eiro. Iepriekš P. Poļanska norādīja, ka 2017. gadā jaunuzņēmumi ir piesaistījuši 40% vairāk investīciju nekā 2016. gadā, un kopumā var redzēt, ka apjoms aug ar katru gadu. «Interesanti, ka pērn tas ir pieaudzis, taču darījumu skaits ir līdzīgs. Tas norāda, ka uzņēmumi ir auguši un individuāli spēj piesaistīt jau lielākas investīcijas nākamajos raundos – ir bijuši salīdzinoši vairāk vēlīnas stadijas sēklas un A līmeņa investīciju raundi. Līdz ar to redzam, ka startup, kas iepriekš bijuši agrīnā stadijā, tagad ir attīstījušies un piesaista jau nākamā līmeņa investīcijas, kas kopumā norāda, ka ekosistēma aug un attīstās. Vairāk nekā 90% no investīcijām 2017. gadā ir piesaistītas no ārvalstu investoriem, un tikai neliela daļa no vietējiem investoriem, kas skaidrojams ar ES fondu finansējuma pārrāvumu 2017. gadā,» komentēja E. Poļanska.

LASI ARĪ:

Investīcijas raksturo potenciālu

Tevi varētu interesēt

Laura Supjeva kā Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta stratēģijas eksperte strādā ar...

Startup festivālā Slush Somijas galvaspilsētā Helsinkos no izvēlētajiem trim TOP3 jaunuzņēmumiem,...

Startup festivālā Slush Somijas galvaspilsētā Helsinkos pulcējas tūkstošiem jaunuzņēmumu,...

Pēdējo mēnešu laikā divi aizdevumu izsniedzēji Dindin un BIG ir nolēmuši pārtraukt...

Cieņu pelnījis gan liela, gan maza uzņēmuma dibinātājs, jo abi maksā nodokļus...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Lietuvas centrālā banka piektdien paziņoja, ka tā piešķīrusi elektroniskās naudas iestādes licenci...

Izveidots biznesa eņģeļu investīciju klubs ChangerBAN, informē kluba pārstāvji....

Gadiem ilgi darot vienu un to pašu, ir grūti radīt ko jaunu,...

Londonā dibinātā finanšu tehnoloģiju kompānija «Revolut» ir ieguvusi bankas licenci Lietuvā...

Latvijas jaunuzņēmums «Anatomy Next» sadarbībā ar ASV armijas hospitāli veido neatliekamās medicīniskās...

Austrumeiropas riska kapitāla fonds Buran Venture Capital atver pārstāvniecību Latvijā, jo saredz...

Startup festivālā Slush Somijas galvaspilsētā Helsinkos no izvēlētajiem trim TOP3 jaunuzņēmumiem,...

Startup festivālā Slush Somijas galvaspilsētā Helsinkos pulcējas tūkstošiem jaunuzņēmumu,...

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikas īstenotās zaļo tehnoloģiju akcelerācijas...

Cieņu pelnījis gan liela, gan maza uzņēmuma dibinātājs, jo abi maksā nodokļus...