Prasa neitrālu strīdus izskatīšanu 

Preču viltojums jākonstatē tiesai vai vismaz līdzvērtīgai institūcijai, nevis preču zīmju īpašniekam

Egons Mudulis, 02.6.2015

To atzinumā par Finanšu ministrijas virzīto Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu «Kārtība, kādā veicami muitas kontroles pasākumi intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai» norāda Latvijas Tranzīta biznesa asociācija (LTBA). Kaut arī Eiropas Parlamenta un Padomes regulai Nr. 608/2013 bija jāstājas spēkā jau 2014. gada sākumā, tās pārņemšanai izstrādātos normatīvo aktu grozījumus vēl tikai paredzēts skatīt valdībā.

Sagatavotā noteikumu projekta pieņemšana, neveicot tajā tādas izmaiņas, lai tā atbilstu jaunās regulas prasībām, var radīt ievērojamus zaudējumus Latvijas tranzīta nozarei, jo kravu pārvadātāji, ekspeditori, muitas noliktavu turētāji, kā arī citas kravu pārvadājumu un ekspedīciju procesā iesaistītās personas tiks nostādītas nevienlīdzīgā stāvoklī attiecībā pret citu ES valstu tranzīta nozares uzņēmumiem, brīdina LTBA.

Runa šajā regulā un MK noteikumos ir par to, kā muita palīdz apkarot, piemēram, viltoto preču tirdzniecību, apriti. Līdz 2014. gada janvārim, kad vajadzēja sākt piemērot attiecīgo regulu, spēkā esošā kārtība paredzēja, ka muita par aizturētajām precēm sniedz informāciju preču zīmju turētājam vai pārstāvim, kuram tad bija jāpasaka, ir vai nav pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības, skaidro LTBA izpilddirektors Ģirts Verners. Piedāvātais noteikumu projekts šo kārtību faktiski saglabā, un muitai tikai jāpajautā, vai intelektuālās īpašuma tiesības ir pārkāptas, kādi apstākļi un pazīmes par to liecina un kāda ir oriģinālo preču vērtība. Ja preču zīmju turētājs saka, ka šīs tiesības pārkāptas, proti, preces ir viltojums, tad muita preces izņem un iznīcina. Muita pieņems lēmumu, kas balstīts uz preču zīmes īpašnieka, tā pārstāvja vienpersonisku viedokli.

Plašāk lasiet rakstā Prasa neitrālu strīdus izskatīšanu otrdienas, 2. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!