Sauļošanās nāvīgā bilance 

Austrāļu traģiskā līderība saslimstībā ar melanomu tiek skaidrota ar dabas apstākļiem, bet ādas vēža augšupejošā skala ASV ir saistīta ar nelabvēlīgu tirgus regulējumu. Pret sauļošanās krēmiem liberālās Eiropas ieguvums ir mazāks saslimstību skaits.

Didzis Meļķis, 30.8.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Pēc šā gada karstās vasaras biznesa un ekonomikas ziņu vietne Quartz prognozē, ka amerikāņu saslimstība ar melanomu turpina pieaugt, šā ādas vēža paveidam gadā pārsniedzot 22 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Situācija ASV ir sliktāka par Ziemeļamerikas vidējo rādītāju – 21,1 saslimšanas gadījumu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Teksasas starptautiskais melanomas pētniecības fonds AIM at Melanoma skaidro, ka rekordaugstā saslimstība ar melanomu Austrālijā un Jaunzēlandē ir saistīta ar to atrašanos vistuvāk ozona caurumam atmosfērā virs Antarktīdas. Šajās zemēs saslimstību daudzums ir 54,1 gadījums uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju gadā. Salīdzinot ar Eiropu, Austrālijas sievietes ar sevišķi bīstamo ādas vēža paveidu saslimst desmit reizes biežāk, bet Austrālijas vīrieši – pat 20 reizes biežāk, lēš CNN.

Saskaņā ar pērn veiktu pētījumu, un ko atsaucas Quartz, 2015. gadā uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Rietumeiropā bija 15,6 melanomas saslimšanas gadījumi, Centrāleiropā – 8,4, un Austrumeiropā – 7,8. Tas gan acīmredzot nav iemesls atslābt, jo pēc Eiropas melanomas pacientu organizācijas datiem par 2012. gadu daudzās Eiropas valstīs saslimšanas pieauguma temps ir no trīs līdz septiņiem procentpunktiem gadā. Tā pēc Latvijas Onkoloģijas centra Vēža reģistra un Slimības profilakses un kontroles centra datiem melanomas izplatība Latvijā ir ārkārtīgi augusi – no 1,9 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju 1980. gadā uz 10,1 gadījumu 2013. gadā.

Eiropā vissmagākā statistika ir Šveicē ar 25,8 melanomas gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju gadā, kam seko Norvēģija, Nīderlande, Dānija un Zviedrija. Globāli zemākie rādītāji saslimstībā ar melanomu ir tieši karstākajos reģionos – Subsahāras Āfrikā, Tuvajos Austrumos un Āzijā. Lielā mērā tas ir skaidrojams ar atšķirīgiem ādas tipiem, tomēr ļoti svarīgs faktors ir sauļošanās, iedegumam Rietumu sabiedrībās aizvien atrodoties kulta statusā kā veselīguma un labklājības pazīmei.

Eiropiešu salīdzinoši labākā statistika tiek skaidrota ar ES tirgus regulējumu, kas sauļošanās krēmus ierindo kosmētikas kategorijā, tāpēc tie ir brīvi pieejami un tiek lietoti daudz plašāk, nekā ASV, kur Pārtikas un zāļu administrācija pret ražotājiem ir daudz prasīgāka, lai šie krēmi varētu tikt tirgoti bez receptēm. Iznākumā pēdējos 20 gados ASV nav reģistrēta neviena jauna ķīmiskā komponente, kas aizsargātu ādu no ultravioletā starojuma, raksta Quartz. 2014. gadā tirgus uzraugs noraidīja astoņus reģistrācijas pieteikumus, un pašlaik rindā uz apstiprinājumu ASV ir divi jauni pieteikumi šai jomā – no franču L’Oreal un vācu BASF.

Turklāt Amerikā ir sarucis arī līdz šim apstiprinātais sauļošanās krēmu sortiments, jo atsevišķās pavalstīs ir ieviesti jauni aizliegumi. Tā Havajās nesen ir aizliegtas divas sauļošanās krēmos plaši izplatītas ķīmiskās sastāvdaļas, jo pētījumi uzrāda to postošo ietekmi uz koraļļu rifiem. Tas kompānijām liek sasparoties ar inovācijām, kā efektīvāk aktivizēt jau ASV tirgū apstiprinātās sauļošanās krēmu sastāvdaļas, un tas galvenokārt tiek risināts ar nanotehnoloģiju palīdzību.

Tevi varētu interesēt

Jau vairākus gadus kosmētikas industrijā strauji attīstās dabiskās kosmētikas segments, un šobrīd...

Latvijas medicīnas tūrismam ir potenciāls, bet priekšā vēl ir liels darbs, kā arī...

Šobrīd Latvijā ģimenes ārstu skaits, kuriem ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu...

Tehnoloģijas paver iespējas attīstīties inovatīviem jaunuzņēmumiem veselības un medicīnas...

Sertificēts gastroenterologs Sabri Abdelmasī par savu īsto vietu pasaules kartē jau vairāk...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Lai spēlētu golfu, nav jābūt aristokrātam, un šā stereotipa laušana ir viens...

Uzņēmējs Arvīds Apfelbaums biznesu pielāgo Latvijas laikapstākļiem - vasaras periodā Daugavā...

Atzīmējot nēģu zvejas sezonas atklāšanu, Carnikavā 25.augustā tika svinēti tradicionālie Nēģu...

Piektās paaudzes Honda CR-V, iespējams, ir viens no gaidītākajiem modeļiem, kas neliks...

Vācijas autobūves koncerns Volkswagen ceturtdien paziņoja, ka nākamgad Berlīnē ieviesīs pilnībā...

Vācijas pilsētā Ķelnē startējis datorspēļu un videospēļu gaidītākais notikums – pasaulē...

Telpās, kur kopš 1911.gada līdz pat 2009.gadam darbojās viens no vecākajiem Latvijas...

Londonas kafejnīca Cereal Killer Cafe pārdod brokastu pārslas visos iespējamos veidos, raksta Business...

Latvijas un Igaunijas studiju sadarbībā top jau trešā pilnmetrāžas animācijas filma par...

Prezentācijas kvalitāte var samazināt uzņēmēju ieguvumu no dalības strarptautiskās izstādēs,...