Starptautiskā konkursā noskaidrota Liepājas Karostas nākotnes vīzija 

Noslēdzies starptautisks konkurss Ghost Town Challenge, kurā savu vīziju par to, kā nākotnē varētu izskatīties Karosta Liepājā, iesniedza arhitekti no vairākām pasaules valstīm. Par uzvarētāju ir pasludināta komanda no Francijas.

Gunta Kursiša, 28.12.2013
1/12

Ghost Town Challenge.
1. vieta.
Fabien Grousset, Hélène Besson, Julien Colom, Guillaume Friolet (Francija)

Tāpat paziņoti rezultāti konkursā Brutalist Facelift, kurā arhitektiem bija jāsniedz sava vīzija par to, kā pārveidot pamestu padomju laiku dzīvojamo ēku.

Arhitektūras vīziju konkurss ar nosaukumu Ghost Town Challenge ir pirmais SIA Dessert un Liepājas pašvaldības sadarbības eksperiments. Interesi izrādījuši arhitekti no ASV, Krievijas, Eiropas, Brazīlijas, Kanādas, Austrālijas un citām valstīm.

Lai gan konkurss tika izsludināts kā teorētisks, akadēmisks uzdevums un organizētāji neuzņemas pienākumu vīzijas īstenot, pilsēta tomēr cer iegūt izmantojamas idejas, jau iepriekš ziņoja DB.

Konkursā tika dots konkrēts uzdevums – radīt arhitektūras vīziju daudzfunkcionālam kultūras centram, kas ietvertu izstāžu zāli, bibliotēku un konferenču centru ar potenciālām izklaides zonām, piemēram, restorāniem, mazumtirdzniecības punktiem. Kontekstā ar šo objektu jāsakārto arī piegulošo teritoriju pilsētplānošanas risinājumi – transporta un gājēju plūsma, infrastruktūra.

Darbi dalībniekiem bija jāiesniedz līdz šā gada 1. decembrim.

Pirmās vietas ieguvēji ir Fabiāns Grosē (Fabien Grousset), Elēna Beso (Hélène Besson), Žuljens Koloms (Julien Colom) un Giums Friolē (Guillaume Friolet) no Francijas. Otrā vieta konkursā piešķirta Lielbritānijas māksliniekiem Džailzam Retsinam (Gilles Retsin) un Aizajam Blokam (Isaie Bloch). Savukārt bronza piešķirta francūžu Žuana Berteli (Johann Bertelli,) Gustavo Delo Nogerā (Gustavo Deleu Nogueira) un Žulī Duglēnaws (Julie Deglesne) vīzijai. Visām trim komandām piešķirta naudas balva 10 tūkstošu ASV dolāru apjomā.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Savukārt konkursā Brutalist Facelift naudas balvu 4000 ASV dolāru apmērā tika piešķirta pirmās vietas ieguvējai Ilānai Simonai (Ilana Simhon) no ASV, otrās vietas ieguvējai Joannai Bartonai (Joanna Burton) no Spānijas, kā arī trešās vietas laureātiem Emīlijai Kūtilai (Emily Kutil) un Džordanam Hiksam (Jordan Hicks) no ASV.

Konkursa balvu fonds veidojas no dalībnieku iemaksām un privātiem ziedojumiem, savukārt ar izziņas materiālu par Karostu palīdzējusi pašvaldība. Uzvarētājiem solīta arī publicitāte prestižos nozares izdevumos, jo Dessert sadarbojas ar specializētajiem izdevumiem – Architekturjournal Wettbewerbe, NIP Magazine, Salon Magazine, Infinityinner.

Karosta kā pilsētvide radās XIX gadsimta beigās un XX gadsimta sākumā. 1890. gadā pēc Krievijas cara Aleksan- dra III pavēles uz ziemeļiem no Liepājas pilsētas sākās apjomīga cietokšņa un kara pilsētiņas celtniecība. Tā bija pilnīgi autonoma apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrisko spēkstaciju un ūdensapgādi, baznīcu un skolām. Padomju laikā Karosta bija slēgta teritorija, kas nebija pieejama pat Liepājas civiliedzīvotājiem. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1994. gadā padomju militārais karaspēks pameta Karostu. Tā rezultātā šā pilsētas rajona iedzīvotāju skaits saruka no 25 tūkstošiem līdz sešiem tūkstošiem iedzīvotāju. Daudzas Karostas ēkas – gan vēsturiskās, gan padomju laikā būvētās – kļuva tukšas. Karostā joprojām ir liels skaits pamestu ēku, kas ir daļēji vai pilnīgi nolaistas.

SIA Dessert ir Kurzemes biznesa inkubatora (KBI) uzņēmums

Tevi varētu interesēt

Liepājā svinīgi atklāts rekonstruētais Jāņa Čakstes laukums, kurā vienkopus var pulcēties aptuveni...

Liepājas pilsētā, galvenokārt pilsētas centrā, decembrī tiks uzstādītas tūrisma informācijas...

10. decembra pēcpusdienā ekspluatācijā pieņemta Liepājas Universitātes galvenā ēka Lielajā...

Liepājā plānots izbūvēt jaunu dzelzceļa atzaru uz Karostu, kā arī tramvaja līniju...

A/s UPB sociālās programmas ietvaros Liepājā iekārtojusi divas daudzdzīvokļu mājas speciālistu...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...