Valsts no Grindeks akcionāriem Lipmaniem vēlas piedzīt divus miljonus eiro 

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien sākusi skatīt valsts prasību pret zāļu ražotāja AS «Grindeks» akcionāriem Lipmaniem par pagājušajā gadā valstij piederošo «Grindeks» akciju pārdošanu, kā rezultātā valstij nodarīti zaudējumi, vēsta Latvijas Televīzijas «Dienas ziņas».

LETA, 20.9.2018

Foto: LETA

Raidījums ziņoja, ka valsts cer piedzīt no akcijām negūto peļņu - vairāk nekā divus miljonus eiro.

Valsts pārstāvis tiesā, zvērināts advokāts un Privatizācijas aģentūras pārstāvis Mārtiņš Mežinskis pauda pārliecību, ka šoreiz mazākuma akcionārs ar šādu prasību Lipmaniem nezaudēs, lai gan līdzšinējā tiesvedībā ar šādu pašu prasību valsts zaudējusi. Tikmēr Lipmanu pārstāvji nešaubījās, ka arī šoreiz tiesa lems līdzīgi.

Uz ceturtdienas sēdi bija atnākuši arī citi «Grindeks» mazākuma akcionāri, kuri vēlējās saprast, vai viņiem ir jēga tiesāties ar Lipmaniem, vai nē, vēstīja raidījums. Tostarp ar šādu pat prasību tiesā vērsās arī mazākuma akcionārs Leonīds Mohovikovs, taču tiesa viņa prasību slēgtā sēdē noraidīja.

«Grindeks» mazākuma akcionārs Jānis Meijubers, komentējot tiesas noraidīto mazākuma akcionāra prasību, pauda, ka tas skar apmēram 12-15 000 akcionāru. «Es esmu redzējis akcionāru sarakstu, tā ir bieza mape. Ļoti bieza mape,» viņš stāstīja. «Mēs esam cietuši zaudējumus. Ikviens no mums. Un dīvainā kārtā tas ir tāpēc, ka kāds pārkāpj likumu un dīvainā kārtā ir ieguvējs,» pauda Meijubers.

Lipmanu advokāti ceturtdien pieprasīja slēgtu tiesas sēdi, to pamatojot ar sensitīviem datiem par Lipmanu ģimenes dzīvi un finanšu darījumiem. Lai gan valsts pārstāvis apšaubīja šo prasību, norādot, ka liela daļa šīs informācijas pieejama uzņēmuma gada pārskatos, tiesa sēdi pasludina par slēgtu.

Lipmana pārstāvis Mārtiņš Krieķis, kurš kļuvis par konkurējošā farmācijas uzņēmuma «Olainfarm» padomes locekli, interešu konfliktus vai iespējamu abu farmācijas uzņēmumu apvienošanu noliedza. «Akciju sabiedrība »Olainfarm« netiks pārdota, netiks apvienota un pievienota. Es nezinu, kurš šīs spekulācijas, kas ir vērstas pret šo akciju sabiedrību, dara,» uzvēra Krieķis.

LETA jau rakstīja, ka Ministru kabinets šā gada 21.februārī aiz slēgtām durvīm uzklausīja Privatizācijas aģentūras ziņojumu par pērn notikušo darījumā ar valstij piederošo «Grindeks» akciju pārdošanu, kā rezultātā tika pārdotas visas valstij piederošās un Privatizācijas aģentūras turējumā esošās «Grindeks» akcijas kopumā par 846 153 eiro.

Pagājušā gada novembrī Saeimas frakcijas «No sirds Latvijai» (NSL) deputāti ar vēstuli vērstās Ekonomikas ministrijā (EM), norādot, ka viena «Grindeks» akcija tika pārdota par 3,85 eiro, taču šai cenai vajadzēja būt 12,51 eiro par akciju, ņemot vērā, ka «Grindeks» akcionāriem - Lipmanu ģimenei - bija pienākums izteikt akciju obligāto atpirkšanas piedāvājumu. NSL aprēķinājusi, ka, Lipmanu ģimenei neizsakot akciju obligāto atpirkšanas piedāvājumu, valstij nodarītie zaudējumi ir 1 903 295 eiro.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) aģentūrai LETA iepriekš atzina, ka EM valdībā pārstāvēja pozīciju, ka prasība pret «Grindeks» akcionāriem ir jāvirza, lai demonstrētu, ka Latvija rūpējas par mazākuma akcionāru tiesībām.

«Mums ir gan Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) lēmums, gan Augstākās tiesas lēmums, ka Lipmanu ģimenei bija jāizsaka piedāvājums mazākuma akcionāriem. Situācija bija tāda, ka FKTK uzlika pienākumu Lipmanu ģimenei izteikt piedāvājumu, kas netika darīts, savukārt starplaikā viņi izdarīja visu iespējamo, lai izvairītos no šī pienākuma. Šajā gadījumā Latvijas valsts ir zaudētāja, jo ieņēma vismaz divreiz mazāk naudas nekā pienāktos,» norādīja ministrs un piebilda, ka minētais jautājums ir jāvirza uz tiesu.

Savukārt Privatizācijas aģentūras vadītājs Vladimirs Loginovs aģentūrai LETA atzina, ka gadījumā, ja «Grindeks» akcionāri būtu izteikuši akciju obligāto atpirkšanas piedāvājumu, akciju cena būtu lielāka nekā valsts ieguva. Vaicāts, vai akciju pārdošanas rezultātā valsts nav ieguvusi divus miljonus eiro, Privatizācijas aģentūras vadītājs norādīja, zaudējumi varētu būt divi miljoni eiro vai mazāk.

Valdība Privatizācijas aģentūrai deva mandātu vērtēt akciju pārdošanas darījumu, piesaistot juristus, lai pieņemtu lēmumu par vēršanos tiesā.

Tevi varētu interesēt

AS Grindeks ir viens no visveiksmīgāk strādājošajiem biržā kotētajiem Latvijas uzņēmumiem,...

Rīgas apgabaltiesa noraidījusi bijušā AS «Grindeks» mazākuma akcionāra Leonīda Mohovikova prasību...

2018. gada pirmajā pusgadā «Grindeks» apgrozījums sasniedzis 71,5 miljonus eiro, bet peļņa...

AS Grindeks un Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) nostiprinājis ilggadējo sadarbību ar...

Zāļu ražotājs Grindeks bijušā Šķirotavas cietuma teritorijā nākotnē plāno izveidot inovāciju...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Mainīts AS mogo padomes sastāvs, liecina kompānijas paziņojums Nasdaq Riga....

Šodien Latvijas Bankas padome pieņēma vairākus normatīvos aktus, paplašinot IBAN reģistra lietotāju loku,...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) radījis uzņēmumu novērtēšanas rīku «Nodokļu maksātāja reitings.»...

Finanšu tehnoloģiju kontekstā nozarē ir ļoti izteikta domāšana – vai nu uzvarēs...

Saistībā ar Maksājumu direktīvas 2 (PSD2) pakalpojumu skaits, kas atvērsies klientam, būs milzīgs,...

Pasaules inovācijas tiek ieviestas arī Latvijā un nevar teikt, ka atpaliekam no...

Latvijas konkurētspējas jautājums ir tas, kā efektīvi regulēt finanšu tehnoloģiju sektoru, finanšu...

Eiropas biržu indeksi un vairums ASV biržu indeksu trešdien pieauga, investoriem pievēršot...

Latvijā kopējais finanšu tehnoloģiju nozares apjoms tiek lēsts ap 793,9 miljoniem eiro,...

Ceturtdien, 20.septembrī,notiek Dienas Bizness rīkotais, jau otrais finanšu forums «Finanšu tehnoloģiju...