Vienojas par vienota veselības finansēšanas likumprojekta virzīšanu izskatīšanai valdībā 

Šodien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē tika panākta vienošanās par Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta kompromisa variantu.

LETA, 31.8.2017

Foto: Edijs Pālens/ LETA

Kā aģentūrai LETA teica veselības ministre Anda Čakša, visām pusēm vienojoties, izstrādāts kompromisa variants, apvienojot Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu variantus, kā arī pievienojot NTSP sēdē izteiktos priekšlikumus.

Ministre norādīja, ka tagad likumprojekts tiks nodots ātrai izskatīšanai VM, lai to sagatavotu iesniegšanai valdībā un tālāk Saeimā, kur vēl par vairākiem jautājumiem varētu būt diskusijas, piebilda Čakša.

Politiķe norādīja, ka likumprojekts valdībā varētu tikt iesniegts aiznākošajā nedēļā.

Kompromisa likumprojekts sastāv no 14.pantiem un pārejas noteikumiem, kuros galvenokārt izmantots VM šīs sadaļas variants. Pārejas noteikumos veiktas tikai nelielas izmaiņas, kas precizē, ka likuma sadaļa, kas attiecas uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) konsultatīvo padomi, stāsies spēkā no nākamā gada jūnija. Kopumā likumam vajadzētu stāties spēkā ar nākamā gada janvāri.

Pēc likumprojektā paustā, dienesta konsultatīvo padomes nolikumu un sastāvu pēc veselības ministra priekšlikuma apstiprinās Ministru kabinets. Paredzēts, ka konsultatīvā padome izskatīs NVD pārskatus par valsts finansējuma izlietojumu, izskatīs dienesta sagatavotos priekšlikumus veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju izvēles kritērijiem un nosacījumiem par pakalpojumu pieejamību, kā arī sniegs ieteikumus NVD darba uzlabošanai, sekmēs veselības aprūpes finansēšanas un līdzekļu izlietojuma uzraudzības jautājumus, kā arī citus pienākumus. Padomes sastāvu veidos VM, Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, kā arī darba devēju un ņēmēju organizāciju pārstāvji.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Likuma mērķī panākts kompromisa variants, padarot kompaktāku VM piedāvāto variantu, bet papildinot LVSADA variantu. Likuma mērķis ir noteikt veselības aprūpes finansēšanas sistēmas vispārīgos principus un struktūru un regulēt valsts obligātās veselības apdrošināšanas finansiālo un organizatorisko struktūru, lai veicinātu labai starptautiskai praksei atbilstošu veselības aprūpes finansējumu, tādējādi sekmējot veselības aprūpes pieejamību un sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos.

Likuma pantā par veselības aprūpes finansēšanas avotiem VM piekāpusies arodbiedrībai, ierakstot likuma pantā, ka valsts budžeta dotācijai no vispārējiem ienākumiem, tostarp tiem, kas veidojas no ieņēmumiem no valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu sadales veselības finansēšanai un no veselības apdrošināšanas iemaksām, kopā veido vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta.

Arī LVSADA piekāpusies vairāku pantu iekļaušanai likumā, tomēr padarot tos kompaktākus un konkrētākus. Piemēram, pantā par valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, detalizētāk nosaukts, ka minimumā tiek iekļauti ne tikai ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, bet arī ģimenes ārsta izrakstītās ambulatorajai ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces. Tāpat arī pie veselības aprūpes pakalpojumiem saslimšanās ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai apdraudējumu sabiedrības veselībai ārstniecībai tiek minēts, ka minimumā ietilpst arī ārstēšanai nepieciešamie medikamenti un iekārtas.

Gala likumprojekta variants vairs nesatur trīs VM sākotnējā likumprojekta pantus - «Veselības aprūpes pakalpojumu saraksts», «Veselības aprūpes finansēšanas līgums» un «Dienesta atprasījuma tiesības». Šie, pēc LVSADA paustā, neesot likuma jautājumi, tāpēc tiks iestrādāti NVD nolikumā.

Jau ziņots, ka pagājušās nedēļas beigās NTSP sēdē tika nolemts apvienot VM un LVSADA piedāvātos likumprojektus vienā.

Risinājuma meklēšana tika nodota NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomei, kurai līdz 8.septembrim jārod vienošanās par likumprojekta kompromisa variantu. Pēc tam gatavais likumprojekts tiks nodots izskatīšanai valdībā, lai pēc tam likumu nodotu izskatīšanai Saeimā steidzamības kārtā, vienojās NTSP.

Likumam atbilstoši plānotajam būtu jāstājas spēkā nākamā gada janvārī.