Nokia saņem 1,35 miljardus pasaulē stiprākā materiāla izstrādei

2013. gada 04. februāris plkst. 11:00
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Somijas tehnoloģiju kompānijas Nokia pārstāvēts konsorcijs saņēmis 1,35 miljardu ASV dolāru lielu Eiropas Savienības (ES) grantu, lai izstrādātu grafēnu, kas tiek uzskatīts par pasaulē stiprāko materiālu.

Finansējums piešķirts ES Nākotnes un jauno tehnoloģiju programmas (FET) ietvaros. Programmas mērķis ir veicināt riskantus pētījumus, kuri var nodrošināt tehnoloģisku izrāvienu ar lielu ietekmi uz sabiedrību un tehnoloģijām. ES grants piešķirts Grafēna iniciatīvas konsorcijam, kuru kopā ar citām ES kompānijām izveidojusi Nokia, lai veicinātu materiāla pētījumus un izstrādi.

Grafēns veidots no oglekļa viena atoma biezuma slāņa un Nokia uzsver, ka tas ir 300 reizes stiprāks nekā tērauds, bet tajā pašā laikā ir daudz vieglāks un arī var tikt izmantots par lielisku vadītāju. Nokia arī uzsver, ka grafēna izstrāde ES radīs jaunas darba vietas un dos ievērojamu grūdienu savienības rūpniecībai. «Globalizācijas procesu ietekmē ES pametuši daudzi ražotāji. Šī ir liela iespēja ražošanu atgriezt ES un, izmantojot jaunus materiālus, to padarīt konkurētspējīgu,» sacīja Nokia pētniecības centra vadītājs Jani Kivioja.

Ar grafēna izpēti Nokia nodarbojusies kopš 2006. gada un identificējusi vairākas sfēras, kurās materiāls varētu tik izmantots. Nokia uzskata, ka grafēnu varētu izmantot elektronikā – saules enerģija, medicīna un ūdens attīrīšanas jomās, kā arī no tā iespējams izgatavot tik pat kā neiznīcināmus viedtālruņus. «Līdz šim mēs esam veikuši daudzsološu darbu, bet es ticu, ka lielākie atklājumi vēl ir tikai priekšā,» sacīja Nokia Tehnoloģiju struktūrvienības vadītājs Henrijs Tiri (Henry Tirri).

Paredzēts, ka ES piešķirtais finansējums grafēna pētniecībai tiks apgūts nākamo desmit gadu laikā.

Grafēnu 2004. gadā pirmo reizi ieguva Mančesteras universitātes fiziķi Andrejs Geims un Konstantīns Novosjolovs. Sešus gadus vēlāk par šiem pētījumiem viņiem tika piešķirta Nobela prēmija fizikā. Tīrā veidā grafēns ir toksisks dzīvniekiem un cilvēkiem un notiek pētījumi, lai to novērstu.

Db.lv jau vēstīja, ka 2012. gada pēdējo ceturksni mobilo telefonu ražotājs Nokia noslēdzis ar 439 miljonu eiro lielu pamatdarbības peļņu, kas Somijas kompānijai ir milzīgs lēciens, ņemot vērā 576 miljonu eiro pamatdarbības zaudējumus pērn trešajā ceturksnī.

Dalies ar šo rakstu