Akciju cenām gāžoties, saulītē izceļas zelts un ASV dolārs 

Riska aktīvu cenām šomēnes planējot zemāk, tirgus dalībnieki lielāku uzmanību pievērš drošā patvēruma aktīviem, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 29.10.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Tas nozīmē, ka vērtība aug zeltam – šī dzeltenā dārgmetāla cena preču biržā kopš oktobra pirmās puses zemākajiem punktiem ir palielinājusies par 5% līdz 1240 ASV dolāru atzīmei par Trojas unci, kas ir visai labs sniegums, ja ņem vērā aktuālo akciju izpārdošanas vilni. Tā rezultātā šie, piemēram, ASV vērtspapīri jau paspēlējuši visus savus šā gada guvumus. Kopumā šis gads zeltam joprojām tāpat nav diez ko veiksmīgs, jo dārgmetāla cena kopš janvāra sākuma sarukusi par 6%. Rezumējot – laikos, kad akciju cenas sniedzas uz arvien jauniem rekordiem, šķiet, reti kurš vispār atceras par zeltu. Zināma interese gan par to tomēr parādās, ja zūd ticība spējai akciju ziņā lidot arvien augstāk.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Līdz ar šādām tendencēm zelts par sevi atgādinājis kā par tādu instrumentu, kas palīdz diversificēt portfeli. Proti, ja akciju cena sarūk, tad ideālā gadījumā zināmu atsvaru palīdz radīt citu ieguldījumu vērtības izmaiņa. Zelts tīri labi var iederēties kāda diversificēta portfeļa sastāvā, jo ir cerības, ka tā cena uzvedīsies atšķirīgi no akcijām, tādējādi investoriem nodrošinot labas ieguldījumu sabalansēšanas iespējas.

Apstiprina savu statusu

Šāda investoru interese par zeltu nozīmē atšķirīgu situāciju no šā gada februāra vērojamās ainas. Toreiz uz straujāka akciju cenu krituma fona tika pārdots arī zelts, kura cena gada otrā mēneša skatījumā saruka par 2%.

Tradicionāli zeltam visai smagnēji klājas tajos brīžos, kad investori gaida procentlikmju palielināšanos. Šī metāla turēšana nenodrošina regulārus procentu ienākumus (tā drīzāk saistās ar zināmām drošas uzglabāšanas izmaksām). Tas nozīmē, ka zeltam ir grūtāk konkurēt ar obligācijām un banku depozītiem. Šobrīd gan daži eksperti piebilst, ka negatīvo faktoru kokteilis ir pietiekami bagātīgs, lai interese par zeltu tomēr būtu.

«Dažu pēdējo nedēļu cenu izmaiņas liecina, ka zelts apstiprinājis savu drošā patvēruma lomu. Tuvākajā laikā papildu katalizatori tālākam zelta cenas pieaugumam var būt ASV dolāra cenas atkāpšanās, kritums akciju tirgū un vājāki ekonomikas dati,» teic Šveices bankas UBS analītiķi. «Ir bijušas šaubas, ka zeltam piemērojams drošā patvēruma statuss. Nesenā šī metāla cenas reakcija uz notikumiem akciju tirgū apstiprina, ka tāds statuss tam tomēr ir. Agrākās likmes, kas pirms tam liktas uz zelta cenas samazināšanos, var sarukt vēl vairāk, ja plauks tālāka neskaidrība un būs spēcīgs fiziskais pieprasījums no drošības meklētāju puses,» piebilst cita Šveices finanšu uzņēmuma Julius Baer izejvielu eksperti.

Visu rakstu Atceras par drošo patvērumu lasiet 29. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums