Latvijas pozīcija attiecībā uz Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumiem, kā nākotnē mazināt riskus finanšu sektorā, pagaidām ir atturīga un pat skeptiska, jo pastāv bažas, ka EK rosinātie nodokļi bankām varētu palielināt to izmaksas un gala rezultātā sadārdzināt banku pakalpojumus, kā arī kredītus, vēsta laikraksts Diena.
FAT ir Starptautiskā Valūtas fonda priekšlikums, kas EK vērtējumā neiejaucas finanšu tirgus uzbūvē un nediskriminē atsevišķus finanšu pakalpojumus, kā to varētu darīt FTT nodokļa bāze.
No Latvijas ievēlētā Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (Vienotība) skaidro, ka patlaban jautājums par jaunu nodokļu ieviešanu ir tikai pašā sākuma stadijā. «To vispirms izvērtē finanšu ministri, pēc tam ne tikai Eiropadome, bet arī G-20 valstis, uz kurām vismaz viens no nodokļiem - finanšu darījumu nodoklis - varētu attiekties vistiešākajā veidā,» viņa norāda, piebilstot, ka patlaban esot daudz faktoru, kuri rūpīgi jāizanalizē, lai novērtētu, kādu ietekmi tie atstās ne tikai uz banku sektoru, bet uz ekonomiku kopumā. «Nav īstas skaidrības, kādi no šiem nodokļiem varētu būt ieņēmumi, - prognozes svārstās amplitūdā no 20 līdz 150 miljardiem eiro. Nav arī konkrētu plānu, kā šie līdzekļi tiktu izmantoti,» tā I. Vaidere.
Irēna Krūmane, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja, atbalsta iniciatīvu par finanšu darbības nodokļa ieviešanu, taču uzskata, ka ir būtiski to ieviest globālā mērogā, lai nemazinātu Eiropas finanšu institūciju konkurētspēju globālajā finanšu sektorā. Viņā arī skaidro, ka gadījumā, ja ievieš finanšu darījumu nodokli, jārēķinās, ka Latvijas bankās šāds nodoklis paaugstinās resursu cenu kredītņēmējiem un, iespējams, apgrūtinās to pieejamību.
Uz to norāda arī I. Vaidere: «Šaubos, vai izdosies izvairīties no tā, ka FTT nodokli galu galā maksās banku klienti, un nezinu, kā varētu īstenoties EK ideja noņemt nodokļu slogu no patērētāja uz pakalpojuma sniedzēju.» Viņasprāt, abi šie nodokļi, visticamāk, paaugstinās kredītu procentu likmes, bet samazinās depozīta likmes. Tādā veidā kreditēšanas tirgus, kurš patlaban tik tikko atdzīvojas, Latvijā tiktu ietekmēts negatīvi.
Attieksme pret šiem nodokļiem dažādās valstīs ir atšķirīga. Austrijai un Vācijai tā ir pozitīva, bet, piemēram, Zviedrijai, Dānijai, Polijai - negatīva. Tāds pats viedoklis ir arī Eiropas Centrālajai bankai.