Īrija 15. decembrī pametīs «eirozonas bēdubrāļu» klubiņu 

Īrija decembrī kļūs par pirmo eirozonas starptautiskās palīdzības saņēmējvalsti, kurai izdosies noslēgt aizdevuma programmu, pavēstījis šīs valsts premjers Enda Kenijs. Viņš arī norādījis, ka noslēgt aizdevuma programmu, visticamāk, izdosies arī bez Eiropas Savienības (ES) finansiālas palīdzības.

Jānis Rancāns, 14.10.2013

Īrijas premjerministrs Enda Kenijs

Foto: AFP/LETA

Premjera partijas Fine Gael sanāksmē E. Kenijs norādījis, ka Īrijas ekonomikas ārkārtas stāvoklis būs beidzies, kad valsts 15. decembrī noslēgs 85 miljardus eiro vērto starptautiskā aizdevuma programmu. «Es varu apliecināt, ka Īrija atrodas uz ceļa, lai noslēgtu starptautiskā aizdevuma programmu 15. decembrī. Mēs vairs tajā neatgriezīsimies,» sacījis Enda Kenijs.

Vienlaikus Īrijas premjers arī brīdināja, ka joprojām ir ejams garš ceļš, lai atveseļotos no globālās ekonomikas krīzes. «Tas nenozīmē, ka mūsu finanšu problēmas ir beigušās. Priekšā ir sagaidāms ekonomiski trausls laiks. Tomēr tas būs laikmets bez aizdevuma programmas. Ārkārtas stāvoklis ekonomikā būs beidzies,» sacīja E. Kenijs.

Starptautisko aizdevumu 85 miljardu eiro apmērā Īrija saņēma 2010. gada nogalē. Aizdevuma programmas ietvaros Dublina ieviesa dažādus budžeta izdevumu samazināšanas un taupības pasākumus. Šā gada otrajā ceturksnī Īrijai izdevās pārvarēt recesiju, sasniedzot ekonomikas izaugsmi 0,4% apmērā. Par iemeslu tam kalpoja celtniecības un eksporta sektoru veiksmīgais darbs.

Vienlaikus E. Kenijs atzina, ka nākošā gada budžets būs sarežģīts, jo tajā iekļauti valsts tēriņu samazinājumi un nodokļu palielinājumi 2,5 miljardu eiro apmērā. Tomēr tā pieņemšana Īrijai nākamgad nodrošināšot budžeta deficītu 4,8% apmērā.

Līdz gada beigām Īrija iecerējusi izstrādāt speciālu pēcaizdevuma ekonomisko stratēģiju. «Aizdevuma programmas noslēgšana nav beigas pašas par sevi. Patiesībā tas ir tikai sākums – brīvībai celt tādu Īriju, kādu mēs to vēlamies redzēt,» klāstīja E. Kenijs.

Iepriekš izskanēja, ka šā gada nogalē, kad Īrijai būs beigusies starptautiskā aizdevuma programma, valsts iecerējusi lūgt papildus desmit miljardu eiro lielu kredītlīniju, kuru varētu izmantot, ja rastos šāda nepieciešamība. E. Kenijs norādījis, ka visai iespējams, ka šādu ES un Starptautiskā Valūtas fonda palīdzību, noslēdzot starptautiskā aizdevuma programmu, valstij rezultātā nemaz nevajadzēs.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Tevi varētu interesēt

Lēmums par to, kādā veidā atrisināt gaidāmās problēmas ar Grieķijai nepieciešamo finansējumu,...

Parādu krīzes nomāktā Grieķija ir kļuvusi par savu kreditoru aplamu maldu upuri,...

Nākamajā gadā Grieķijas ekonomika palielināsies par 0,6%, kas būs pirmais kāpums šīs...

Ja Slovēnijas aizņemšanās izmaksas turpinās būt augstas, valstij nāksies lūgt starptautisko...

Vismaz viens miljards eiro no Eiropas Savienības (ES) palīdzības finansējuma Kongo Demokrātiskajai...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...