Bankas

Kad arī bankomātos būs pieejama bezkontakta funkcija?

Žanete Hāka, 05.03.2020

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezkontakta maksājumu skaits un apjoms turpina pieaugt, taču lielākajā daļā Latvijā pieejamo bankomātu pagaidām šī funkcija nav pieejama.

Aptaujāto lielāko banku pārstāvji skaidro, ka šāda veida bankomāti izmaksā dārgāk, jo tehnoloģiski ir sarežģītāki, tādēļ pagaidām nav zināms konkrēts laiks, kad tie varētu parādīties.

Ņemot vērā, ka bankomāti, no kuriem naudu varētu izņemt bezkontakta veidā – pīkstinot karti, nevis ievietojot to bankomātā, ir tehnoloģiski sarežģītāki, līdz ar to tie arī izmaksu ziņā prasa lielākus līdzekļus, stāsta AS "Swedbank" pārstāvis Jānis Krops.

“Visas finanšu pakalpojumu nozares dati liecina, ka Latvijā turpina samazināties skaidras naudas pieprasījums bankomātos. "Swedbank" klientu statistika apstiprina šo tendenci, tāpēc arī ir pieņemts lēmums stiprināt citas tehnoloģiskās platformas, kas kļūst klientiem svarīgākas – piemēram, bezkontakta norēķini ar viedierīcēm (viedtelefoniem vai viedpulksteņiem), jauna mobilā lietotne, kas ļauj tajā ievietot dažādas jaunas funkcijas, lai padarītu bankas piedāvātos pakalpojumus pieejamākus klientiem un ļautu lietot bankas pakalpojumus nekavējoties caur savu viedierīci, "Apple Pay" ieviešana utml. Tajā pašā laikā, tas nenozīmē, ka bankomātu tīkla atjaunošana tiktu atlikta. Kopumā "Swedbank" visā Latvijā ir izvietojusi vairāk nekā 370 bankomātu un bankas klienti jau ir pamanījuši, ka bankomātu tīkls tiek mērķtiecīgi atjaunots, šobrīd aizvien vairāk parādās bankomāti ar skārienjutīgu ekrānu, kas nomaina vecās paaudzes bankomātus, kuram vēl joprojām ir pogas,” viņš piebilst.

Tuvākajā laikā AS "Citadele banka" bankomātos nav plānots ieviest bezkontakta funkcionalitāti.

"Luminor" un "SEB banka" nākotnē apsver bezkontakta bankomātu ieviešanu, taču pagaidām konkrēti termiņi nav zināmi.

"SEB banka" pēdējo trīs gadu laikā investējusi bankomātu tīkla modernizācijā visā Baltijā, nomainot tos pret jaunām iekārtām, kas nodrošina augstu darbības precizitāti un vēl labāku klientu servisu, tostarp nākotnē paredzot arī bezkontakta funkcionalitāti, stāsta bankas pārstāve Elīna Neimane.

"Pēdējā gada laikā ir pārskatīts "Luminor" bankomātu tīkls un tiek strādāts pie vienota bankomātu tīkla izveides visā Baltijā. Lai gan šobrīd vēl neesam ieviesuši bezkontakta bankomātus, jo tikai pēdējos gados popularitāti sabiedrībā iekaro bezkontakta maksājumi, tomēr izvērtējam iespēju tos ieviest nākotnē, sekojot klientu paradumiem. Šobrīd gan precīzi nevar pateikt, kad tas varētu tikt paveikts," stāsta bankas sabiedrisko attiecību vadītāja Inese Kronberga.

DB jau rakstīja, ka 2018.gada februārī AS "BlueOrange Bank" uzstādīja Latvijā pirmos bezkontakta karšu bankomātus.

Finanšu nozares asociācijas dati liecina, ka pērnā gada beigās Latvijā bija 928 bankomāti, no kuriem 384 bija ar skaidras naudas iemaksas funkciju. Bankomātus Latvijā piedāvā sešas bankas. Visvairāk bankomātu 2019.gada beigās bija AS “Swedbank” - 366, tai seko AS “SEB banka” ar 222 bankomātiem, AS “Citadele banka” ar 152 bankomātiem, “Luminor Bank” filiāle Latvijā ar 171 bankomātu. AS “PrivatBank” ir 12 bankomāti, bet AS “BlueOrange Bank” - 5 bankomāti.

Komentāri

Pievienot komentāru