Kokrūpnieki vairāk produkciju pārstrādā Latvijā, palielinot eksporta vērtību 

Latvijas kokrūpnieki šogad varētu sasniegt nelielu kopējā apgrozījuma un eksporta apmēru kāpumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

LETA, 2017. gada 25. aprīlis plkst. 12:22

Foto: LETA

Pieņemu, ka mums būs neliels eksporta un neliels kopējā nozares apgrozījuma pieaugums, sacīja Klauss, piebilstot, ka kokrūpnieki arvien vairāk savu produkciju pārstrādā uz vietas Latvijā, tādējādi palielinot tās eksporta vērtību.

Viņš arī atzina, ka precīzi dati par nozares kopējiem rādītājiem šā gada pirmajā ceturksnī tiks apkopoti vēlāk, taču kokrūpnieki šā gada pirmo ceturksni aizvadījuši labāk nekā sākotnēji prognozēja. "Pagājušā gada beigās mums bija pamatīgas bažas par mežizstrādes un kokrūpniecības blakus produktu - malkas, papīrmalkas, šķeldas un skaidas - tirgiem. Šķita, ka būs izaicinājumi šo produktu noieta ziņā, nemaz nerunājot par cenu. Taču cena ir kritusies un noiets fiziskos apmēros bijis daudz labāks nekā mēs bijām domājuši," sacīja Klauss. Pozitīvi esot vērtējams arī tas, ka atsevišķu produktu, piemēram, zāģmateriālu cena globālajos tirgos ir paaugstinājusies. Labi klājas arī kokrūpniecības produkcijas tālāk apstrādes jomā. Piemēram, uzņēmums "Cross Timber Systems", kas ražo lielizmēra masīvkoka plātnes, realizējis vairākus projektus.

Tajā pašā laikā kokrūpniecības uzņēmumu skatījumā negatīvi vērtējams tas, ka kokrūpniecības blakus produkti šogad ir kļuvuši lētāki nekā pērn. Būtiski samazinājies arī dēļu, saplākšņu eksporta izdevīgums uz Āzijas valstīm - Japānu, Dienvidkoreju un Ķīnu - saistībā ar vērā ņemamu konteineru cenu pieaugumu Āzijas virzienā.

Kopumā nozare uz gadu raugās cerīgi, rezumēja Klauss. "Šis nebūs peļņas gads, bet šis arī nebūs dziļu krīžu, recesijas vai izdzīvošanas gads - ar tādām smagām lietām mums nebūs jāsastopas," viņš pauda, piebilstot, ja nozarei izdosies par pāris procentiem uzlabot iepriekšējā gada apgrozījuma rezultātu, šis gads varētu būt vērtējams kā izcils.

Viņš arī neizslēdza iespēju, ka Latvijas kokrūpnieki šogad varētu sasniegt jaunu eksporta apmēra rekordu. "Ļoti iespējams, ka mums atkal būs eksporta rekordi, lai gan tos sasniegt kļūst arvien grūtāk. Kokrūpniecības nozare eksportē produkciju vairāk nekā divu miljardu eiro vērtībā, veidojot piekto daļu no Latvijas preču eksporta, tāpēc savā ziņā liels izaicinājums ir sasniegt iepriekšējo gadu līmeni," sacīja Klauss, prognozējot, ka eksporta apmēri šogad varētu pieaugt par pāris procentpunktiem, taču tas būtu ļoti labi.

Latvijas Kokrūpniecības federācija ir dibināta 2000.gada 1.augustā, apvienojot meža nozares atsevišķas asociācijas, lai kopīgiem spēkiem strādātu pie mežsaimniecības, kokrūpniecības un mēbeļrūpniecības attīstības un konkurētspējas celšanu Latvijā. Tās mērķis ir veicināt Latvijas meža nozares attīstību sadarbībā ar ieinteresētajām institūcijām, veidot ilgtspējīgu, stabilu ekonomisko vidi meža nozares uzņēmumu attīstībai un konkurētspējas paaugstināšanai, kā arī nodrošināt Latvijas kokrūpniecības interešu starptautisku pārstāvniecību un asociāciju darbības attīstīšanu un koordinēšanu. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2017. gada 25. aprīlis plkst. 12:07

Turpinot vietējās nozīmes maršrutu autobusu tarifu vienādošanu, no 2017. gada...

2017. gada 25. aprīlis plkst. 11:05

SIA Silvanols jaunievēlētā valde pirmdien, 24.aprīlī par tās priekšsēdētāju iecēla...

2017. gada 25. aprīlis plkst. 10:48

Piena pārstrādes uzņēmums Food Union ir paplašinājis zīmola Valmiera produktu klāstu ar...

2017. gada 25. aprīlis plkst. 10:22

Palielinās pieprasījums pēc augstas kvalitātes frizieru pakalpojumiem, šī tirgus niša...

2017. gada 25. aprīlis plkst. 7:06

Nozares līderu konsolidētie apgrozījumi pērn pārsnieguši 100 miljonu eiro apgrozījuma slieksni,...

2017. gada 24. aprīlis plkst. 17:53

Kulinārijas produktu ražošanas nozarē ir problēmas piesaistīt darbiniekus un sevišķi...

2017. gada 24. aprīlis plkst. 16:39

AAS Baltijskij Bank pārdevusi visas tai piederošās AS Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca...

2017. gada 24. aprīlis plkst. 16:32

Kopumā e-veselības projektos deklarēti izdevumi par Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF)...

2017. gada 24. aprīlis plkst. 15:36

Pēc Lieldienu brīvdienām turpinājās vēsāki laikapstākļi, kas pagājušajā nedēļā...

2017. gada 24. aprīlis plkst. 15:17

Latvijas lidsabiedrība airBaltic kopā ar tūroperatoru Tez Tour Latvija uzsāk pasaulē pirmos...