Finanses

Latvijas uzņēmumi - populārākie investīciju mērķi Baltijā

Žanete Hāka, 03.12.2014

1. Liepājas Metalurgs

Valsts: Latvija
Investors: KVV Group
Valsts: Ukraina
Darījuma vērtība: 107 miljoni eiro

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz šī gada oktobra beigām aktivitāte Baltijas uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu (M&A) tirgū salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir strauji palielinājusies, liecina jaunākais Prudentia M&A darījumu tirgus apskats.

Pirmo desmit mēnešu laikā tika izziņoti 138 darījumi, kas ir par 66% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2013. gadā. Lai gan galvenie ekonomiskie indikatori (IKP pieaugums, ekonomikas noskaņojuma indekss) šogad ir bijuši zemāki, investoru optimisms var tikt izskaidrots ar pagājušā gada datiem. Līdzīgas tendences var tikt novērotas pasaules M&A tirgū. Darījumu skaits pasaules tirgū 2013. gada pirmajos 10 mēnešos samazinājās par 2% un šajā pašā periodā 2014. gadā pieauga par 13%. Kā minēts iepriekš, 2014. gada pirmajos desmit mēnešos darījumu skaita pieaugums Baltijas valstīs sasniedza 66%, pēc 47% piedzīvotā krituma 2013. gadā.

Proporcija starp M&A darījumiem kuri notika starp Baltijas valstu uzņēmumiem un darījumiem, kur vismaz viena no darījumā iesaistītajām pusēm nav no Baltijas, trīs gadu laikā bija līdzīgā līmenī ar nelielu virzību uz 50/50% līmeni.

No jūlija līdz oktobrim realizēto darījumu apmērs, salīdzinot ar šī gada pirmo pusgadu, ir strauji samazinājies. Trīs lielākie nopirktie uzņēmumi atrodas Latvijā, un divi no tiem daļēji piederēja Latvijas valstij.

Latvijas uzņēmumi bija populārākie investīciju mērķi starp visām Baltijas valstīm laika periodā no 2014. gada jūlija līdz oktobrim. 36% no visiem pirktajiem uzņēmumiem atradās Latvijā, kas ir par trim uzņēmumiem vairāk nekā Lietuvā (21 un 18 uzņēmumi attiecīgi Latvijā un Lietuvā).

Pirktie uzņēmumi atradās Baltijas valstīs 91% no visiem šī reģiona darījumiem, kas norāda uz to, ka Baltijas investori nav aktīvi starpvalstu investīcijās. Tomēr daži uzņēmumi atrada stratēģiskas investīcijas iespējas ārzemēs, piemēram, Norvik Banka (Latvija) nopirka 97,75% Vjatka Bank (Krievija) akciju, Reusner (Igaunija) nopirka 51% Arkmedia (Somija) akciju. Šajā periodā investoru ģeogrāfiskais izvietojums bija samēra nemainīgs salīdzinājumā ar 2014. gada pirmo pusgadu. Investori no Lietuvas izrādīja vislielāko aktivitāti – viņi piedalījās 27% no visiem noslēgtajiem darījumiem laika perioda no 2014. gada jūlija līdz oktobrim (līdzīgi kā pirmajā pusgadā). Salīdzinot ar 2014. gada pirmo pusgadu, Latvijas investoru aktivitāte pieauga par 1 procentu punktu.

Laika periodā no jūlija līdz oktobrim 23% no visiem darījumiem notika ražošanas industrijā. Otra populārākā nozare bija darījumi ar nekustamajiem īpašumiem (5 no 8 darījumiem notika Latvijā). Gan tirdzniecības, gan finanšu un apdrošināšanas pakalpojumu nozare katra veidoja 11% no kopējā darījuma skaita.

Pasaules M&A tirgū finanšu un apdrošināšanas pakalpojumu nozare ir bijusi visaktīvākā, tajā notika 29% no kopējā darījumu skaita 2014. gada trešajā ceturksnī.

Līdzīgi arī IT un telekomunikāciju nozare, kura ir populāra ārzemju M&A tirgū, Baltijas valstīs sasniedza 9% no kopējā darījumu skaita.

Līdzīgi kā pirmajā pusgadā, lielākā daļa investoru ir bijuši stratēģiski korporatīvie investori, kuru mērķis ir paplašināt vai konsolidēt savus uzņēmumus. Strauji samazinājās institucionālo un finanšu investoru skaits (16 procentu punktu samazinājums no kopēja investora skaita laika perioda no jūlija un oktobrim, salīdzinot ar šī gada pirmo pusgadu).

Galerijā augstāk skaties, kuri bijuši lielākie Baltijas valstu M&A darījumi laika periodā no šā gada jūlija līdz oktobrim (tiek ņemti vērā darījumi ar publiski pieejamām vērtībām)!

Komentāri

Pievienot komentāru