Mazais bizness

Mana pieredze: Savaldīt stiklu

Linda Zalāne, 15.01.2018

Ernests Vītiņš

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#SIA Ernesto Design mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis ir stikls, no kura tiek veidoti estētiski kapu pieminekļi, dažādi interjera, eksterjera elementi.

SIA Ernesto Design mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis ir stikls, no kura tiek veidoti estētiski kapu pieminekļi, dažādi interjera, eksterjera elementi.

Mākslas objektu idejas autors un stikla meistars ir Ernests Vītiņš, kurš pamata iemaņas, kā strādāt ar stiklu, ieguva, studējot Latvijas Mākslas akadēmijā. «Ir lietas, kuras dzīvē var iemācīties pašmācības ceļā, bet strādāšana ar stiklu nav šajā kategorijā. Bakalaura studijas beidzu krīzes zemākajā punktā, 2009. gadā, bet maģistrantūru – 2011. gadā. Visu krīzes laiku akadēmijā pētīju un izzināju stikla kā materiāla potenciālu. Doma bija attīstīt biznesu, bet situācija valstī nebija labvēlīga uzņēmējdarbībai, lai piesaistītu finansējumu un domātu par preču, kas ir stipri virs vidējās cenas, ražošanu,» atminas SIA Ernesto Design stikla mākslinieks E. Vītiņš.

Līdz šim E. Vītiņa paveikto darbu portfelī ir iespaidīgais stikla laikmetīgās mākslas objekts Dabā, kas apskatāms Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. Lielā formāta skulptūru veido gaismās mirdzoši stikla stabi, kas raisa asociāciju ar koku stumbriem. LU Dabaszinātņu centram E. Vītiņš veidojis arī stikla plāksni un trīs vairākus tūkstošus kilogramu smagus solus, kas bija arī Design Isle 2017 iesniegto darbu sarakstā. «Koku veidošanas process ilga deviņus mēnešus, kad tapa 16 vairāk nekā piecus metrus augsti stabi. To viducī ir caurums, lai no aizmugures radītais apgaismojums veidotu gaismas spēli. Tāpat stabos ir iestrādāts stienis, kas ir kā papildu drošības elements. Stikla griezuma līnija bija vairāk nekā 20 km gara, tā tika divas reizes ar rokām noslīpēta. Šķita, ka tik apjomīgs objekts dos lielāku rezonansi, bet vismaz pagaidām konkrētu atgriezenisko saiti neesmu saņēmis,» atzīst E. Vītiņš.

Savu uzņēmumu viņš nolēma dibināt tad, kad pabeidza maģistrantūras programmu, kurā bija veicis pētījumu par monumentālām stikla skulptūrām krāvuma tehnikā. Pēc akadēmijas beigšanas pamatīgs darbs notika pētniecības un eksperimentu ziņā, kas prasīja kapitālu. «No uzņēmējdarbības principu skatpunkta, es visu izdarīju nepareizi un, iespējams, tāpēc uzņēmuma attīstība līdz šim notiek tik lēni. Biju pārāk pozitīvi noskaņots, jo domāju, ka, radot unikālu produktu, tā virzība tirgū notiks viegli un plūstoši, bet būtībā visa pamatā ir tas, cik spēcīgu mārketingu uzbūvē, kā piesaisti finanses. Nolūkā sakārtot uzņēmuma finansiālo pusi, komandai piesaistīju finansistu Ernestu Roni, kurš ir uzņēmuma īpašnieks,» teic E. Vītiņš. Uzņēmuma attīstībai savulaik piesaistīts finansējums no Altum, Atspēriens un biznesa inkubatora Creative Andrejsala.