Pārmaiņu pilns gads startup pasaulē 

Šogad Latvijā dzimuši arvien jauni jaunuzņēmumi un tie arvien vieglāk sevi piesaka pasaulē kā globāli spēlētāji

Anda Asere, 2018. gada 03. janvāris plkst. 13:28

Egita Poļanska

Foto: Ieva Makare/LETA

«2017. gads ir bijis pārmaiņu pilns jaunuzņēmumu vidē gan Latvijā, gan pasaulē. Kriptovalūtu investīcijas stratēģijas tiek pārspriestas taksometros, frizētavās un tirgū, kamēr par pūļa finansējumu interesējas vien retais. Latvijas jaunuzņēmumi arvien vieglāk sevi pasaulē piesaka kā globāli spēlētāji, tai skaitā piedaloties vadošajos pasaules biznesa akseleratoros Techstars, 500 Startups un Startup Bootcamp. Investīciju vide soli pa solim attīstās, gan rodoties jauniem investoriem kā TechHub Riga dibinātāja Andra Bērziņa Change Ventures, gan arī Latvijā investējot starptautiskiem fondiem, piemēram, Karma Ventures. Slush laikā organizētajā paneļdiskusijā par jaunuzņēmumu vidi Latvijā bija pilna telpa ar mediju pārstāvjiem un investoriem no Skandināvijas, Lielbritānijas, Turcijas un citām valstīm. Arī Ekonomikas Ministrija sper aktīvos soļus jaunuzņēmumu vides uzlabošanā, gan ar startup nodokļu likumu, gan akselerācijas fondiem, gan jaunuzņēmumu atbalsta speciālista pozīciju Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā. Ne visa likumdošana virzās tik gludi, kā varētu vēlēties, bet noteikti ejam pareizajā virzienā,» vērtē Ernests Jenavs, Edurio dibinātājs.

«Uzvara startup konkursos un iekļūšana starptautiskos akseleratoros ir uzņēmumu pirmie panākumi, bet tie vēl nenozīmē, ka uzņēmumi iekaros tirgu, kļūs ilgspējīgi vai piesaistīs finansējumu. Nākamie cerīgie panākumu ķēdē ir tie, kas pēdējā laikā piesaistījuši investīcijas. Spriežot pēc latviešu startup pārstāvniecības starptautiskos pasākumos, piemēram, Slush – komandu ir vairāk, prezentāciju kvalitāte ir labāka un kopumā situācija uzlabojas,» saka Alise Semjonova, Infogr.am līdzdibinātāja.

«Startup vide Latvijā ļoti strauji attīstās. Lielu darbu ir paveikusi Latvijas Startup asociācija Startin.lv. Arvien jauni cilvēki pievienojas regulārajiem pasākumiem, ko rīko TechHub Riga, The Mill un citas organizācijas un aizvien apmeklētāki kļūst tehnoloģiju pasākumi Digital Freedom Festival, TechChill un Riga Comm. Un ne mazāk svarīgi ir tas, ka startup vidē parādās arvien vairāk jaunas idejas un pēdējā gada laikā daudzas no tām ir pierādītas kā vērā ņemamas,» vērtē Roberts Bernāns, Nordigen līdzdibinātājs.

Startup Wise Guys jaunzņēmumu atlases vadītāja un Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas Startin.lv vadītāja Egita Poļanska spriež, ka 2017. gads bija tāds kā augsnes sagatavošanas gads nākamajam periodam, kad Latvijā būs vairāk akseleratoru programmas, kā arī veiktas izmaiņas jaunuzņēmumu likumā. «Cerams, ka tas arī rezultēsies lielākā jaunuzņēmumu skaitā un kvalitātē. Liels prieks par Latvijas aktīvo dalību Slush, kur īpaši jāuzteic Ekonomikas ministrija, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un TechChill komandas darbs,» viņa teic.

Carguru līdzīpašnieks
 
Vladimirs Reskājs
 teic, ka šogad par jaunuzņēmumiem sāka runāt valdības līmenī, ir pieņemts t.s. startup likums, bet pats likums, diskusiju kvalitāte un kvantitāte liecinot par to, ka politiķi bieži neizprot jaunuzņēmumu būtību, potenciālu un nozīmi ekonomikā. «Latvijai kā valstij, kas nav bagāta ar derīgajiem izrakteņiem, ir ar salīdzinoši zemu produktivitāti, mazu iekšējo tirgu un lielu risku pēc 2020. gada palikt bez ES fondu finansējuma, ir jāliek daudz lielākas likmes uz jaunuzņēmumu attīstību. Vārdam «startup» jākļūst par galveno terminu Latvijā,» viņš uzsver.

«Uzskatu, ka šogad situācija startup jomā ir bijusi izcila, jo ir radīti 50 jaunuzņēmumi, kā arī ir notikusi ilgi gaidītā kustība uz Rietumiem – notika Spotlight Latvia, Latvijas delegācija apmeklēja Slush, bija Izraēlā un citur. Sabiedrības apziņā ir nostiprinājušies TechChill, Digital Freedom Festival un iNovuss, kas popularizē būt uzņēmīgam, uzņemties risku un atbildību. Tā rezultātā jaunieši ir sākuši uzdrīkstēties rīkoties, lai īstenotu savus sapņus. Esmu pamanījis, ka cilvēki ir sajutuši, ka esam viena komanda, neatkarīgi no novada, reģionāla akcenta, dzimšanas vietas, vecāku etniskās piederības, reliģiskiem uzskatiem vai ādas krāsas. Uzņēmējdarbība un tās universālie pamatprincipi mūs ir apvienojuši un veido apstākļus sakārtotas un drošas vides jeb mājas sajūtas nostiprināšanai, kas rezultātā pievelk atgriezties tos, kas mājas pametuši finansiāla nemiera vai dusmu vadīti,» spriež Sandis Kondrāts, Anatomy Next līdzīpašnieks. Viņu priecē, ka Ekonomikas Ministrija, LIAA un Ārlietu ministrija ir apvienojušas spēkus koordinētā rīcībā, kā rezultātā Latvija ir iemirdzējusies kā zvaigzne globālajā tirgū. «Manuprāt, kopīgiem spēkiem šogad esam izveidojuši pamatu, lai 100 gadu dzimšanas dienā ne tikai pievērstu pasaules mediju uzmanību ar kultūras pasākumiem, bet arī ar uzņēmējdarbības un inovāciju sasniegumiem,» teic S. Kondrāts.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 19. decembris plkst. 13:16

Jaunuzņēmumu ekosistēma Latvijā attīstās ļoti strauji, šogad vien ir izveidojušies vairāk...

2017. gada 19. decembris plkst. 11:13

Lietuvas kompānija Deeper ir viena no desmit straujāk augošajām tehnoloģiju kompānijām Eiropā,...

2017. gada 14. decembris plkst. 16:00

Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas Startin.lv biedri ievēlējuši jaunu valdi, kas turpinās...

2017. gada 12. decembris plkst. 10:09

Finanšu tehnoloģiju jomas jaunuzņēmumi var pieteikties specializētai akselerācijas programmai...

2017. gada 11. decembris plkst. 13:24

Digitālā video servisa nodrošinātājs ShowHeroes no Berlīnes daļu biznesa izvietojuši Rīgā...

Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2018. gada 04. janvāris plkst. 11:36

Šobrīd mobilo lietotni mūzikas stundām Solfeg.io lieto 119 skolās, no kurām 10...

2018. gada 03. janvāris plkst. 8:06

Pirmajā gadā auto koplietošanas pakalpojuma Carguru lietotāju skaits ir pārsniedzis 4000 cilvēku...

2017. gada 22. decembris plkst. 12:44

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir radījusi jaunu virtuālu informatīvu vidi...

2017. gada 21. decembris plkst. 10:08

Rīdzinieku dibinātās «bitcoin» blokķēdes transakciju kompānijas «BitFury» vērtība tiek...

2017. gada 19. decembris plkst. 13:16

Jaunuzņēmumu ekosistēma Latvijā attīstās ļoti strauji, šogad vien ir izveidojušies vairāk...

2017. gada 15. decembris plkst. 6:27

Lietuviešu jaunuzņēmumam Monetha šā gada augustā izdevās 18 minūšu laikā piesaistīt 37...

2017. gada 14. decembris plkst. 16:00

Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas Startin.lv biedri ievēlējuši jaunu valdi, kas turpinās...

2017. gada 12. decembris plkst. 10:09

Finanšu tehnoloģiju jomas jaunuzņēmumi var pieteikties specializētai akselerācijas programmai...

2017. gada 11. decembris plkst. 13:24

Digitālā video servisa nodrošinātājs ShowHeroes no Berlīnes daļu biznesa izvietojuši Rīgā...

2017. gada 11. decembris plkst. 11:37

Latvijas audio tehnoloģiju iesācējuzņēmums «Sonarworks» piesaistījis investīcijas pusmiljona...