Piena rekordisti cenu svārstību ēnā 

Sandra Dieziņa, 15.1.2018

MĀRIS REHTŠPREHERS, Z/S MAZLAURI SAIMNIEKS

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Trīs saimniecības – Beverīnas novada z/s Vītoliņi, Rūjienas novada z/s Ceriņi un Smiltenes novada z/s Kalējiņi 1 – 2016./2017. pārraudzības gadā pārsniegušas 14 tūkstoš kg vidējo izslaukumu no vienas govs

Salīdzinājumā ar iepriekšējo pārraudzības gadu līderu trijnieks palicis nemainīgs. Trīspadsmit tūkstošus kg no govs izdevies pārsniegt Ventspils novada SIA Jāņlejas, savukārt vairāk nekā 12 tūkstošus vidēji no govs slaukušas desmit saimniecības – z/s Kalna Ūdenāni, z/s Kalna Dambrāni, z/s Sporas, z/s Zilūži, SIA Vecsiljāņi, SIA Vidzemes putniņi, Rolanda Agruma saimniecība, SIA Brīvzemnieki, z/s Mazlauri un z/s Tomiņi. Pirmoreiz 100 ražīgāko ganāmpulku skaitā pēc izslaukuma iekļuvusi viena no lielākajām piena lopkopības saimniecībām – Agrofirma Tērvete – teju divu tūkstošu ganāmpulkā izslaukums sasniedzis 9905 kg vidēji no vienas govs.

Paši saimnieki atzīst – gads nav bijis viegls, jo nācās atkopties pēc ieilgušās krīzes, kas bija divus gadus. Tāpat nācās maksāt parādus, kas bija izveidojušies pēc ieilgušās krīzes, un attīstībai finansējuma gandrīz nepieticis. Jāatgādina, ka tieši 2016. gada otrajā pusē sākās piena iepirkuma cenas kāpums, taču pēc salīdzinoši labajām cenām pērn 2018. gads sācies ar vēstīm par piena cenas samazinājumu.

Viens no straujākajiem izslaukuma kāpumiem bijis J. Gierkena z/s, kur vidējais izslaukums gada laikā pieaudzis par diviem tūkstošiem kilogramu. Tās īpašnieks Mārtiņš Gierkens vērienīgo kāpumu skaidro ar jaunās fermas uzbūvēšanu un kvalitatīva ģenētiskā materiāla iepirkšanu. «Pagājušais gads bija ļoti ražīgs. Iepirkām 450 augstvērtīgas teles no Holandes, kas jau sākušas dot atdevi. Govīm jaunajā fermā uzlabojušies apstākļi, un tās dod vairāk piena. Ferma ir robotizēta,» stāsta saimnieks. Paredzams, ka vidējais izslaukums kāps arī šogad, jo jauno govju izslaukums otrajā un trešajā laktācijā pieaug par aptuveni 20%. Tiesa, ieņēmumus ietekmē piena cenu svārstības, ko zemnieki sāka izjust jau pērnā gada nogalē.

Visu rakstu Piena rekordisti cenu svārstību ēnā lasiet 15. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.