Fin-tech

Revolut ievieš jaunu preventīvo sistēmu naudas atmazgāšanas draudu atklāšanai

Anda Asere, 24.07.2018

Foto: no uzņēmuma arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Londonā dibinātais finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums «Revolut» iepazīstinājis ar mašīnmācīšanās algoritmu, kas palīdzēšot vairākus desmitus reižu ātrāk un precīzāk veikt naudas atmazgāšanas prevenciju un pasargāt klientus no noziegumiem

Jaunā kompānijas inženieru radītā atbilstības garantēšanas sistēma nosaka klienta uzticamības rādītāju un individuālus konta papildināšanas limitus, atkarībā no klienta veiktajiem darījumiem. «Visiem klientiem, atverot «Revolut» kontu, ar viedtālruņa palīdzību ir jāveic dažādas darbības, taču tas ir ērti, pateicoties «Pazīsti savu klientu» procesam, kura laikā tiek veikta personas pārbaude – pietiek nofotografēt savu dokumentu un uzņemt pašbildi. Uzreiz pēc tam visi saņem vienādu konta papildināšanas limitu, kuru iespējams palielināt, iesniedzot līdzekļu izcelsmi pierādošus dokumentus. Tagad ikvienam lietotājam tiks sniegts individuāls limits, izvērtējot viņa veiktās darbības. Tas nozīmē, ka vairumam klientu tas «Revolut» lietošanu padarīs vienkāršāku,» stāsta Andris Bičeika, «Revolut» biznesa attīstības vadītājs

Vairāk nekā diviem miljoniem «Revolut» klientu tiks izveidots personīgais riska izvērtēšanas profils, kas tiks atjaunots pēc katra darījuma. Algoritms garantēs, ka ikviens klients tiks vērtēts individuāli, nevis piemērojot standarta limitus un ierobežojumus. Nākamo nedēļu laikā klienti pamanīs kopējo konta papildināšanas limita likvidēšanu – tagad sistēma ikvienam klientam piedāvās personalizētu limitu.

«Šāda naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas preventīvā sistēma finanšu pasaulē ir kas neredzēts,» apgalvo A. Bičeika. Klientu profili tiks attēloti vizuāli, kas ļaujot šo informāciju saprast dažu sekunžu laikā. Viņš norāda, ka analītiķim savākt un sistematizēt tādu pašu datu daudzumu prasītu aptuveni stundu. «Ļoti priecājamies par savu inženieru darbu, jo, pateicoties tam, būs iespējams precīzi izsekot jebkādas aizdomīgas darbības, vienlaikus garantējot, ka citi lietotāji nepiedzīvo neērtības,» viņš piebilst.

Jaunais riska vērtēšanas modelis izvērtēs visas klienta darbības – ar viņa kontu saistītos ārējos kontus, bankomātus, kur izņemta nauda, un tirgotājus, pie kā viņš iepircies. Šāda sistēma ļaušot atpazīt pat ļoti sarežģītas un potenciāli bīstamas operāciju shēmas un tīklus. Algoritmam atrodot vairākas pēc kārtas aizdomīgas atkārtotas darbības, darbā iesaistīsies analītiķi.

Tāpat kompānija paziņojusi, ka maijā ieviestās vienreizējās virtuālās kartes ļāvušas par 35% samazināt krāpšanās un karšu datu zādzību gadījumu skaitu, iepērkoties internetā. «Pēdējā mēneša laikā pat vairākas apjomīgas pasaules līmeņa kompānijas piedzīvoja ielaušanos savās datu bāzēs. Šādi gadījumi skaidri parāda mūsu piedāvāto vienreizējo virtuālo karšu priekšrocību. Esam pārliecināti, ka ir maksimāli jāizmanto tehnoloģijas, lai garantētu personas un tās datu drošību. Ļoti priecājamies, ka nedaudz vairāk nekā trīs mēnešu laikā kopš virtuālo vienreizējo karšu ieviešanas datu zādzības ir samazinājušās pat par 35%,» teic A. Bičeika.

Vienreizējās virtuālās kartes visvairāk noderot tiem, kuri bieži iepērkas internetā: veicot maksājumu, tādas kartes dati lietotnē tiek automātiski likvidēti un to vietā tiek izveidoti jauni. Tādā veidā tiek liegta iespēja nokopēt kartes datus un izmantot tos vēlreiz bez īpašnieka ziņas.

2016. gadā Eiropā karšu datu zādzību skaits elektroniskajā vidē pieaudzis par 9%. Zaudējumi, kas piedzīvoti elektroniskajā vidē nozagto karšu datu dēļ veidoja 70% no visiem zaudējumiem, kas piedzīvoti krāpšanas dēļ. Kopš 2008. gada šis skaits ir izaudzis par 20%, bet piedzīvotie zaudējumi sasniedza 1,8 miljardus eiro.

«Revolut» darbību sāka 2015. gada jūlijā, iepazīstinot pasauli ar ambiciozu mērķi mainīt banku sektoru. Kompānijas klienti, ar mobilās lietotnes palīdzību var atvērt kontu, tērēt naudu 150 dažādās valūtās visā pasaulē bez papildu samaksas, aplikācijā vienlaikus glabāt un pārvaldīt līdz 25 valūtām un tās mainīt, izmantojot starpbanku valūtu kursus.

Aptuveni trīs gadu laikā Londonā dibinātais uzņēmumus visā Eiropā jau ir sasniedzis divus miljonus lietotāju, kuri veikuši vairāk nekā 100 miljonus darījumu, kuru kopējā vērtība sasniedz 16 miljardus ASV dolāru. «Revolut» tiek dēvēts par vienu no visstraujāk augošajiem finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumiem pasaulē un ir piesaistījis 336 miljonus ASV dolāru no tādiem investoriem kā «Index Ventures», «Ribbit Capital», «Balderton Capital» un «DST Global».

Komentāri

Pievienot komentāru