Samazinot izmaksas, aicinās uz biržu 

Mazie un vidējie uzņēmumi finansējumu kapitāla tirgos piesaistīt nesteidz

Žanete Hāka, 28.2.2019

Daiga Auziņa-Melalksne

Foto: Evija Trifanova/LETA

Lai veicinātu mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vēlmi finansējuma piesaistei izmantot kapitāla tirgos, varētu samazināt administratīvo izmaksu slogu. Tomēr eksperti uzsver, ka izmaksu samazināšana atrisinās tikai vienu no pastāvošajām problēmām.

Rīgas birža ar uzņēmumu aktivitāti lepoties nevar – kaut arī pēdējos gados ir ienākuši pāris pievilcīgi uzņēmumi, ar to ir par maz. Tajā pašā laikā uzņēmumi nereti sūdzas par aizdevuma nepieejamību bankās. Lai risinātu šīs problēmas, jāveicina ne tikai lielu uzņēmumu raudzīšanās biržas virzienā, bet jāieinteresē arī mazie un vidējie uzņēmumi.

Finanšu ministrija norāda, ka Latvijā biržas potenciāls un iespējas uzņēmumu finansēšanai piesaistīt alternatīvo finansējumu kapitāla tirgos netiek pietiekami izmantotas – AS Nasdaq Riga Baltijas Oficiālajā sarakstā šobrīd ir iekļautas tikai četru Latvijas uzņēmumu akcijas, un vēl trīs uzņēmumu akcijas tiek tirgotas Baltijas Alternatīvajā tirgū First North. Salīdzinājumam – Baltijas Oficiālajā sarakstā ir iekļautas 15 Igaunijas un 13 Lietuvas uzņēmumu akcijas. Šobrīd akciju tirgus lielums (tirgus kapitalizācija) attiecībā pret kopējo ekonomikas lielumu ir salīdzinoši mazs. Latvijas tirgus kapitalizācija 2017.gadā sasniedza tikai 4,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir būtiski zem ES vidējā rādītāja – 77,9%, savukārt kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā šie rādītāji ir attiecīgi 11,2% un 9%. Latvijas kapitāla tirgus ir viens no vismazāk attīstītajiem kapitāla tirgiem ES, bet Ziemeļvalstīs – viens no attīstītākajiem pasaulē. Lai veicinātu MVU interesi par finansējuma piesaisti caur biržu, nākotnē tiem varētu tikt samazinātas izmaksas.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Viena no problēmām, ar ko saskaras Latvija un Baltija, – MVU, kas savā ziņā ir ekonomikas mugurkauls, nodarbina daudz cilvēku un citādi ir nozīmīgi vietējām ekonomikām, pieeja finansējumam ir diezgan ierobežota, situāciju raksturo Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne. Ja banka kādu iemeslu dēļ aizdevumu atsaka, piemēram, uzņēmumam nav atbilstošas ķīlas vai tas vēlas investēt pētniecībā, jaunu produktu izstrādē – lietās, kas ir svarīgas uzņēmumam, bet kur bankas neizsniedz finansējumu, alternatīva, kur šie uzņēmumi varētu vērsties – piesaistīt šo naudu biržā, viņa piebilst. Šādi piemēri ir HansaMatrix vai Madara Cosmetics. Taču MVU, lai piesaistītu naudu biržā, ir jāizveido prospekts, jāalgo investīciju banka, jāsagatavo finanšu pārskats pēc starptautiskajiem standartiem – tas viss saistās ar lielām izmaksām, kas var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošus eiro. Līdz ar to tiek uzskatīts, ka tas ir šķērslis, lai MVU piekļūtu finanšu tirgum, un šis atbalsta pasākums var segt aptuveni pusi šo izmaksu.

Jau pagājušā gada 4. decembrī Ministru kabinets (MK) apstiprināja informatīvo ziņojumu ES fondu atbalsta instrumenta izstrāde MVU finansējuma piesaistei kapitāla tirgos. Tā rezultātā šobrīd tiek izstrādāti MK noteikumi atbalsta pasākumu īstenošanai ES struktūrfondu ietvarā. Struktūrfondu atbildīgās iestādes funkcijas veiks Ekonomikas ministrija, un dokumenti ir jāapstiprina MK, nodrošinot finansējuma avotus trīs gadu pilotprogrammai ar kopējo budžetu divu miljonu eiro apmērā. Ir notikušas konsultācijas ar finanšu nozares pārstāvjiem un sabiedriskajām organizācijām. FM skaidro, ka atbalsta programma ir veidota ļoti vienkārši, ar iespējami mazu administratīvo slogu potenciālajam atbalsta saņēmējam. Tā saņemšanas process norisināsies divos soļos. Pirmajā solī, uzņēmumam piesakoties atbalsta programmā, tiek veikts uzņēmuma atbilstības izvērtējums. Tālāk uzņēmums jau kā kvalificēts atbalsta saņēmējs organizē akciju vai parāda emisijas procesu un tā noslēgumā saņem atbalstu 50% apmērā no attiecināmajām izmaksām. Plānots segt 50% no attiecināmajām izmaksām, bet ne vairāk kā 100 tūkstošus eiro akciju emisijas gadījumā, savukārt ne vairāk kā 20 tūkstošus eiro – parāda vērtspapīru emisijas gadījumā. Grants tiek izmaksāts uzņēmumam pēc tā vērtspapīru sekmīgas iekļaušanas brīvi izvēlētā AS Nasdaq Riga biržas sarakstā. Par sekmīgu iekļaušanu biržas sarakstā tiek uzskatīta situācija, ja tiek piesaistīti vismaz 500 tūkstoši eiro akciju emisijas gadījumā, savukārt parāda vērtspapīru emisijas gadījumā netiek noteikts minimālais kvantitatīvais slieksnis.

Visu rakstu lasiet 28. februāra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Februāra mēnesis ir kļuvis par intensīvu sarunu mēnesi starp divām vadošajām pasaules...

Mūsdienu finanšu pasaulē vienā sekundē var notikt ļoti daudz. Būtībā dažādi algoritmi...

ASV un Eiropas biržu indeksi trešdien pieauga, investoriem reaģējot uz ASV Federālās...

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien kritās, ko noteica eirozonas ekonomiskās izaugsmes...

Akcijām var būt grūti augt vēl tālāk uz sarūkošas peļņas fona....

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Pasaules biržu indeksi trešdien pārsvarā kritās, valdot neziņai par ASV-Ķīnas tirdzniecības...

Britu mārciņas vērtība otrdien pieauga, mazinoties bezvienošanās «Breksita» riskam, bet ASV biržu...

Pierasts pie tā, ka, ņemot hipotekāro kredītu, klāt tiek rēķināta kāda termiņa...

Swedbank akciija nedēļas laikā zaudējusi aptuveni piektdaļu vērtības, liecina biržu dati. Otrdien...

Februāra mēnesis ir kļuvis par intensīvu sarunu mēnesi starp divām vadošajām pasaules...

Dienas kārtībā jau atkal varētu būt jauni akciju rekordi...

Pasaules biržu indeksi pirmdien pieauga pēc ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojuma, ka...

Pēc aizvadītās nedēļas vidū piedzīvotā smagā krituma Swedbank akcijas cena šonedēļ turpina...

Ieguldot līdzekļus akcijās ar lieliem dividenžu maksājumiem, investors gūs regulārus un pievilcīgus...

Piektdienas tirdzniecības sesiju Swedbank akcijas cena biržā sāka ar pieaugumu, tādējādi nedaudz...