Sapnis par miljons aitām 

Pagājuši pieci gadi kopš brīža, kad Latvijas Aitu audzētāju asociācijā (LAAA) izvirzīja ambiciozu plānu – 10 gadu laikā desmitkāršot aitu skaitu līdz miljonam.

Jānis Goldbergs, 26.11.2018

Foto: pixabay.com

«Iecerētais šobrīd šķiet neizpildāms, tomēr stratēģijā izpildītie mērķi ir aktuāli joprojām,» Dienas Biznesam pauda LAAA pārstāvis Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē Kaspars Kļaviņš. LAAA iecere, pirms pieciem gadiem rakstot Aitu audzēšanas attīstības stratēģiju Latvijā, bijusi patiešām ambicioza. 2013. gadā Latvijas aitkopjiem kopā bija ap 100 tūkstošiem aitu, bet stratēģija paredzēja aitu skaita palielināšanu līdz 1 miljonam, kas padarītu aitkopību par vērā ņemamu tautsaimniecības nozari.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

«Daudz ko esam panākuši un izdarījuši kopā ar Zemkopības ministriju, Lauksaimniecības datu centru, Lauku konsultāciju un izglītības centru un citām institūcijām. Pats savā saimniecībā jau 2016. gadā panācu, ka visas aitas ir skrepi rezistentas. Tā ir ekonomiskā aitu slimība, ar kuru cīnās visā pasaulē. Asociācijai strādājot kopā ar Veterināro departamentu, kā arī Pārtikas un veterināro dienestu, ir izdevies sakārtot likumdošanu šajā jautājumā. Kopumā virzāmies uz priekšu, un aitu kopskaits pieaug, tomēr 2013. gada ambīcijas un sapņi būs izplēnējuši. Nebūs 2023. gadā Latvijā miljons aitu,» Dienas Biznesam atzina K. Kļaviņš.

Nelielais aitu skaits Latvijā gan nodrošina labu cenu vietējā tirgū svaigai jēra gaļai – aptuveni 4 līdz 7 eiro kilogramā, tomēr ir nopietns šķērslis nozares eksportspējai. «Nopietns gaļas eksports ir tikai un vienīgi atbilstošas kvalitātes apjoma jautājums. Pirmkārt jau Latvijas tirgus nav piesātināts un kvalitatīvas jēra gaļas trūkst, nevis ir par daudz. Latvijas aitkopji tiešajā tirdzniecībā var pārdot pietiekami daudz un par salīdzinoši labu cenu. Lai Latvija spētu eksportēt, ir jābūt pietiekamam aitu skaitam, jo starptautiskajā tirgū ir jāiet ar unificētu un viendabīgu produkciju. Kautķermeņiem vienā kravā ir jābūt vienāda izmēra, bet Latvija galvenokārt aitu skaita dēļ to nespēj nodrošināt,» sacīja K. Kļaviņš, piebilstot, ka zina par vairākiem ne pārāk veiksmīgiem mēģinājumiem eksportēt Latvijas jēru gaļu uz citām ES valstīm. Patlaban uz ārvalstīm tiek izvesti nobarojami jēri vai arī jēru gaļa, ko eksportē atsevišķas kautuves paaugstināta ES pieprasījuma gadījumā.

Eksports lielākos apjomos spētu padarīt aitkopību par vērā ņemamu tautsaimniecības nozari, un tādēļ arī tika kalti plāni, kā panākt, lai Latvijā būtu vairāk un labākas kvalitātes aitu mātes.

Visu rakstu Sapnis par miljons aitām lasiet pirmdienas, 26.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!