Viedoklis: Donnai Danai nospļauties uz tautu 

Saeimas vadītāja un Vienotības valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa netika pārvēlēta Saeimā tādēļ, ka tautas sašutumu izraisīja viņas mersedesa un to pavadošā apsardzes džipa «maukšana» pa šoseju pilnīgā «bezjēgā» ar ātrumu, kas pārsniedz 150 km/h, padzenot malā pārbiedētos valsts iedzīvotājus, konkrēti sievieti ar diviem bērniem, kas «vilkās» apmēram uz 100 km/h. Pēc tam melošana un izlocīšanās, piesedzoties ar valsts noslēpumu un Drošības policiju.

Sandris Točs, speciāli DB, 30.07.2018

DB 30. jūlija vāks

Vēl pēc tam bija ūjināšana pensionāriem un citas ar emocionālo inteliģenci nesavienojamas lietas. Tomēr kritums no augstākā punkta Solvitas karjerā sākās tieši pēc šī bēdīgā gadījuma uz Rīgas un Bauskas šosejas. Malā, «lumpeņi», kungi brauc! Apmēram tāda bija mediju reakcija, tā to uztvēra valsts iedzīvotāji. Jā, arī Solvitai Āboltiņai bija «šeptīgs» vīrs, arī viņa tika dēvēta par vienu no ietekmīgākajiem «pelēkajiem kardināliem» Latvijā. Taču nevis valdošās politikas fiasko, interešu konflikti, vai milzu emigrācija nepareizas valsts politikas rezultātā bija tas, kas nogāza Vienotības līderi. Viņu nogāza augstprātība, kas uz āru izlauzās «ūjināšanā» un ātrā braukšanā ar eskortu.

Cilvēks ar kriminālu mentalitāti VID vadītāja amatā – vai tas ir tas, ko ir pelnījusi Latvijas valsts?

Taču, salīdzinot ar Danu Reiznieci-Ozolu, Solvitas Āboltiņas augstprātība ir sīkums. Izgāšanās ar Koļegovas bīdīšanu VID vadītāja amatā un izgāšanās ar Skujiņa bīdīšanu VID vadītāja amatā. «Aizdomu ēnas», kādas neizturētu neviens normāls politiķis, kurš bīda Valsts ieņēmumu dienesta amatā cilvēkus, kuri īsti nevar paskaidrot ienākumus lielā apmērā vai ir iespējami saistīti ar kriminālprocesos ierautiem uzņēmējiem, kurus min arī naudas atmazgāšanas noziegumu sakarā. Vai tā ir sagadīšanās, ka abi divi «donnas Danas» līdz šim virzītie VID ģenerāldirektora amata kandidāti ne tikai nav «kristāltīras» reputācijas cilvēki, bet, gluži otrādi, – ir cilvēki, kuru reputācija izsauc aizdomas par krimināli sodāmu darbību iespējamu veikšanu?

Cilvēks ar kriminālu mentalitāti VID vadītāja amatā – vai tas ir tas, ko ir pelnījusi Latvijas valsts? Ziniet, «donna Dana» varētu arī neticēt visām runām par bijušā KNAB Operatīvo izstrāžu daļas vadītāja Jura Juraša ietekmi uz kadru izvēli viņas tiešās atbildības jomā ietilpstošajā Valsts ieņēmumu dienestā. Varētu arī teikt – bet kas tur slikts, ka bijušais KNAB izmeklētājs ir tik aktīvs un valstiski domājošs, ka viņu interesē vadoši amati muitas un nodokļu policijā un VID iekšējās drošības dienestā? Ja vien Juraša kunga reputāciju neapēnotu pat publiski zināmā «Burtnieku lieta» un viņa sievas «Allas Jurašas lieta». «Burtnieku lieta» Jura Juraša biogrāfijā rada neizpratni par to, kā var tā sagadīties, ka KNAB darbinieka radiniekiem piederošs uzņēmums ir ņēmis aizdevumus no kādas SIA Vidzemes darījumu centrs, kurā, kā gadījies kā ne, ir notikusi VID izmeklēšana par 6,5 miljonu latu legalizēšanu. Vai darījumu partneru izvēle par kaut ko neliecina? Un J. Jurašam bija aizdomās turamā statuss šajā lietā. KNAB veic pārbaudes Rīgas Brīvostas pārvaldē, bet Rīgas Brīvostas pārvaldei piederošā uzņēmumā Rīgas brīvostas flote darbā tiek iekārtota KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītāja sieva Alla Juraša ar 4000 eiro algu mēnesī. Sīkums? Bet patīkami. Piedodiet, bet te atkal, man liekas, varam runāt par cilvēka domāšanas veidu un personības tipu. Kādreiz Sarmīte Ēlerte teica, ka politiķim ir jābūt «kristāltīram». Kas ir mainījies?

Tātad, kas notiek tagad, vasarā, pirms vēlēšanām, un pēc ministres izgāšanās ar to, ka iepriekšējais VID ģenerāldirektora kandidāts Māris Skujiņš atsauca savu kandidatūru pēc tam, kad nespēja noliegt savu iespējamo saistību ar citu, pazīstamāku Māri, kuram uzvārds Martinsons. Cienījamie kolēģi žurnālisti, arī man piemīt šis netikums lasīt virsrakstus un ātri pārskriet tekstam. Nē, pēc izgāšanās ar VID vadītāju Dana Reizniece-Ozola nav atmetusi ideju amatā ielikt savu VID vadītāju! Viņa ir paziņojusi, ka notiks vēl viens jauns konkurss par nodokļu maksātāju naudu, bet VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām. Nē, ne jaunā valdība un koalīcija! Bet vecā valdība un vecā koalīcija – pēc Saeimas vēlēšanām!

«Donnai Danai» ir nospļauties uz tautu. Varbūt ne pavisam, jo viņa baidās ar šo nospļaušanos nograut savu un ZZS reitingu, tāpēc arī laiks – pēc vēlēšanām. Taču šī fantastiskā ministres nekaunība savā būtībā ir nostāja, ka «es vienalga iebāzīšu savu cilvēku VID vadībā, un jūs man neiztraucēsiet, tikai tas notiks pēc vēlēšanām, un tad jūs vispār tur neko nevarēsiet padarīt!».

Man liekas, ka šodien «donna Dana» rullē, Solvita Āboltiņa atpūšas. Varbūt uzreiz ir jāliek par VID vadītāju Jurašs vai Martinsons, ja tik ļoti ir uzspļaut uz to, ko domā sabiedrība? Kāds ir pamats atlikt VID vadītāja apstiprināšanu amatā pēc vēlēšanām? Tikai neuzticība finanšu ministrei. Taču, ja ministre pati sev tic, tad vainagojumam viņas iniciētajai jaukajai nodokļu reformai būtu jābūt VID vadītāja ielikšanai, kas to īstenos. Tagad, nevis pēc vēlēšanām! Citādi ir, ja «nodokļu reforma», no kuras maz kam ir kļuvis labāk, no sākta gala ir bijis tikai iemesls iestādes reorganizācijai, lai amatos saliktu savus cilvēkus, galīgi «prihvatizējot» VID savas brigādes rokās.

Jaunākais izdevums