Valdībai būs jānosaka pieļaujamo transtaukskābju daudzums pārtikas produktos, kā arī ziņu apjoms marķējumos nefasētai pārtikai
To paredz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē galīgajam lasījumam sagatavotie grozījumi Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Valdībai līdz nākamā gada 30. novembrim būs jānosaka transtaukskābju maksimālais daudzums pārtikas produktos. Pēc atbildīgajā komisijā izskanējušās informācijas, patlaban no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm tikai Dānija un Austrija ir noteikušas pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikā.
Īpašu diskusiju atbildīgajā komisijā izraisīja priekšlikums, kas paredzēja prasību visiem vienas vai dažu cūku audzētājiem nodrošināt gaļas uzskaiti un izsekojamību, kā arī pašpatēriņam audzēto dzīvnieku lietošanu uzturā tikai pēc trihinelozes pārbaudēm. Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka uzsvēra, ka ir kategoriski pret šādas redakcijas iekļaušanu minētajā likumā. «Kā tas izpaudīsies – kāds žurnāls jāpilda cūku audzētājiem, kuri tās audzē savai iztikšanai: cik kg iedeva viena vai otra, cik un kad apēda?» jautāja I. Līdaka.
Viņš arī norādīja, ka šāda prasība nozīmēs papildu izmaksas, jo likumpaklausīgie vairs pēc nokaušanas skābētu kāpostu zupā to nevarēs likt - vajadzēs noņemt paraugu, to aizsūtīt uz laboratoriju un tikai pēc negatīvu atbilžu saņemšanas sākt ēst. «Cik tas maksās?» jautājumus turpināja uzdot I. Līdaka. Klātesošie eksperti atzina, ka paraugus noņemt varētu arī pats cūkas saimnieks un analīzes varētu maksāt 15–20 eiro, un saņemt aptuveni trīs darbdienu laikā. Turklāt šāda prasība esot saistīta aro to, lai samazinātu risku saslimt ar trihinelozi, jo, pēc Slimību un profilakses centra datiem, ar trihinelozi pērn un aizpērn saslimuši vairāk nekā 50 cilvēku. Tiesa, nebija skaidrs, vai ar šo slimību sasirguši cilvēki, kuri uzturā lietojuši mežacūkas vai mājas cūkas gaļu. Tika gan norādīts, ka trihineloze iet bojā augstā temperatūrā, tādēļ ceptas cūkgaļas kotletes obligāti vajag sautēt.
«Latgalē esam visu cūku audzēšanu izcūkojuši! Vai tagad ar šādām prasībām par žurnāla rakstīšanu gribam panākt, lai vienas vai dažu cūku turētāji to turēšanu slēptu gluži kā kara un pēckara gados?» sašutis bija I. Līdaka. Viņš arī norāda, ka šādu normu ieviešana par noziedzniekiem padara vienas vai divu cūku audzētājus. «Saprotu ministrijas rūpi, kad tiek deklarēts, ka pašpatēriņam audzē 50 cūku gadā, taču tas ir definīcijas jautājums,» tā I. Līdaka. Galu galā atbildīgajā komisijā tika nolemts šo žurnālu ierakstu prasību svītrot, tomēr tas nenozīmē, ka pašpatēriņam audzētās cūkas varēs neatbilst pārtikas nekaitīguma prasībām.
Visu rakstu Pārtikas ražotājiem nāksies mainīties lasiet ceturtdienas, 23. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!