Ja panākumi atnāk pēc trim vai četriem gadiem, tā ir uzskatāma par lielu veiksmi, par jaunu uzņēmumu veidošanu un attīstīšanu saka riska kapitāla uzņēmuma Eko Investors valdes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs.
Jūsu uzņēmums bija viens no Ideju kausa* atbalstītājiem.
Jā. Varētu teikt, ka viens no šīs idejas autoriem. Jau pirms pusotra gada vai diviem bijām Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) ar ideju organizēt līdzīgu konkursu tam, kāds ir Skandināvijā. Izrādījās, ka LIAA jau bija uz tādām pašām domām nākusi, un viņiem bija partneri Zviedrijā. Līdz ar to dabiski iznāca, ka mēs bijām viens no atbalstītājiem.
Aizmetņi jau bija pirms tam, piemēram, biznesa plānu konkursi. Bet tie bija nelieli, un balvu fondi bija nelieli. Mēs gribējām, lai konkurss būtu nacionāls – lai tiktu aptvertas visas augstskolas, un pēc iespējas visi jaunie enerģiskie cilvēki. Liekas, ka tas diezgan labi izdevās.
Kā jums šķiet, vai jauniešu biznesam ir kaut kas īpaši raksturīgs?
Nu, protams (smaida). Pirmkārt, runājot pozitīvi, tā ir degsme, kas jauniešiem vēl ir, un kuras pieaugušiem vairs nav. Jaunieši savas neziņas, dzīvesprieka vai entuziasma dēļ mēdz paveikt neiespējamo.
No otras puses, jauniešiem trūkst pieredzes un līdz ar to ar viņiem ir grūti runāt standartizētās ekonomiskās kategorijās, jo viņi patiešām ļoti daudz ko nezina, un viņiem tiešām būtu daudz kas jāmācās.
Vēl viena lieta, kas diemžēl jāsaka: jauniešiem trūkst noturības – viņi aizdegas kā sērkociņš, īsu brīdi švirkst - un viss. Tad nāk klāt citas rūpes – sesija, draudzenes, mīlestība, es nezinu kas vēl, bet bizness aizmirstas. Tādu, kas patiešām izdomā biznesu, pēc tam cītīgi realizē un vienlaikusi mācās biznesa pamatlietas, ir ļoti maz. Jaunībā, protams, ir grūti saprast, ka panākumi neatnāks ne pēc pusgada, ne pēc gada, labi, ja - pēc trim vai četriem, tad jau tas būs īstais veiksmes stāsts. Parasti atnāk pēc 10 gadiem, bet kur tad jaunībā gaidīt tik ilgi!
Tāpēc labākā kombinācija būtu salikt kopā jaunības degsmi ar pieredzējušu otru partneri, lai kopīgi kaut kas veidotos. Cik bieži tā notiek, es nezinu!
Kā, jūsuprāt, jauniešu bizness ir saistīts ar izglītību?
Katrā lietā ir savi izņēmumi – visu cieņu Šlesera kungam par to, ko viņš bez izglītības ir sasniedzis biznesā un politikā, bet tas drīzāk ir izņēmums. Normāli, lai kaut ko sasniegtu, ir jābūt zināšanu bāzei. Nav pat tik svarīgi, vai tā ir ķīmijā, ekonomikā vai finansēs. Galvenais, lai augstskolā būtu iemācīts loģiski domāt, aptvert lielu datu daudzumu, atfiltrēt to, kas ir nenozīmīgs, un izdarīt secinājumus.
Vismaz manā laikā, kad mācījos, augstākā izglītība ļoti disciplinēja. Tagad es manu, ka tā nav. Ir divas lekcijas dienā, jaunieši strādā uz pilnu slodzi – tur ir tādi brīnumi, kurus es atsakos saprast.
Savulaik jūs bijāt pasniedzējs. Kādas ir atmiņas par to laiku?
Nu, tas bija sen. Es negribu izlikties ļoti vecs, bet tie bija citi laiki (pasmejas). Kā jau teicu, es studēju ķīmiju, un tai laikā tā bija atzīta par grūtāko fakultāti LU – bija daudz teorijas un praktisko darbu. Vēl mums bija vajenka (militārās mācības – red.) vienu dienu. Turklāt gandrīz katrs students pa vakariem strādāja kādu zinātnisko darbu. Līdz ar to 10 – 12 stundas pavadījām darbā vai mācībās. Mēs bijām pieraduši pie tādas slodzes. Pēc tam, kad sāku strādāt par zinātnieku un pasniedzēju, man iedeva vieglākus studentus - meitenes no Finanšu tirdzniecības fakultātes. Es ļoti, ļoti gribēju viņām iemācīt ķīmiju, bet viņas tas tik ļoti neinteresēja (smejas), tāpēc mēs ne vienmēr spējām vienoties kopīgā dziesmā – viņas nevarēja nolikt ieskaiti. Viens pieredzējis kolēģis teica: «Ir jau labi, ka tu prasi. Tomēr diez vai tu no viņām ko izdabūsi. Uzmanīgi notestē, vai viņas ir spējīgas uzrakstīt ūdens, etilspirta un sērskābes formu. Ja ir spējīgas, tad dod to ieskaiti!» Tā apmēram bija.
Tomēr es neaizgāju pa pasniedzēja karjeru. Tas arī ir dzīves veids, un ir stingri jānolemj, ka tu to gribi. Tajā laikā man tas nebija iespējams– vajadzēja darīt kaut ko citu, lai uzturētu sevi un ģimeni.
Tātad jūsu pievēršanās biznesam bija atalgojuma dēļ.
Tīri. Tas bija 1988. vai 1989 .gads, dibinājās pirmie kooperatīvi. Sākumā centāmies pārdot savas zinātniskās smadzenes kaut kādiem rūpniecības milžiem, kas jau bruka un juka, bet vēl kaut ko darīja. Tomēr arvien mazāk un mazāk kādu interesēja ķīmija un arvien skaidrāk tapa, ka ķīmija šajā valstī nav vajadzīga. Tā es aizgāju prom. Kas no tā ir palicis? Vēl arvien māku izliet - ar vienu lējienu vienādi visās glāzēs (smejas).
Vai riska kapitāla uzņēmumam ar ķīmiju nav nekāda sakara?
Tikai tad, ja ir kāda investīcija uzņēmumā, kuram ir saistība ar fizikāli ķīmiskiem procesiem. Tomēr tas nav pārāk bieži. Galvenais, ko man nākas darīt ikdienā, ir runāt ar cilvēkiem, viņus motivēt, saprast, ko viņi domā, kāpēc un kā viņi rīkosies. Otra lielā daļa ir finanses. Tās esmu piemācījies klāt, lai varētu brīvi justies augstākajās finanšu pilotāžās.
Pieļauju, ka daudziem studentiem nav zināms, kas ir riska kapitala uzņēmums. Kā jūs to raksturotu?
No studentu viedokļa svarīgākais būtu saprast, ka tas ir uzņēmums, uz kuru var atnākt ar labu ideju vai vēl labāk - biznesa plānu, vai pavisam labi ar kādu biznesa iestrādi un dabūt atbalstu, ieskaitot naudu un konsultācijas vadības jautājumos.
Vispār riska kapitāla uzņēmums ir naudas kopuma pārvaldītājs. Naudas kopums ir fonds, kuru mēs esam savākuši kopā no investoriem, un viņiem esam apsolījuši, ka investēsim naudu un to kontrolēsim. Būsim klāt uzņēmumā – mums būs tur valdes locekļi, rūpīgi skatīsimies, kā uzņēmums attīstās.
Mēs investējam daudzos uzņēmumos un audzējam tos kā ābelītes. Kad ir izauguši un sāk dot ražu, tad pārdodam ābelītes kādam sulu ceham, kam ir citādas intereses.
Klasisks riskanta pasākuma piemērs ir PET Baltija. Pirms pieciem gadiem, kad mēģināju uztaisīt uzņēmumu PET pudeļu pārstrādei, staigāju apkārt pa visām instancēm - ministrijām, pārvaldēm un bankām, un visur, visur man rādīja ar pirkstu pie deniņiem, ka tas ir pilnīgs murgs. «Kur tas ir redzēts, ka kāds maksās par pudelēm, kas mētājas visās ceļmalās!» to teica ļoti nopietni cilvēki, kaut arī pasaulē PET pudeles pārstrādāja jau daudzus gadus. Tolaik sākt pudeļu pārstrādi bija riskants projekts. Palaidām, uzņēmums sāka ar tīri labu peļņu strādāt. Tagad esam pārdevuši.
Bet risks mēdz nest arī zaudējumus?
Tieši tā. Citreiz ieliekam un diezgan drīz ir skaidrs, ka tur nekas nebūs – nu, tā nauda ir zaudēta. Citreiz ieliekam un izaugsme ir daudz straujāka par 30 % gadā. Vidēji pasaulē riska fondi dod aptuveni 20 % atdevi.
Kas, jūsuprāt, ir trīs svarīgas lietas, lai jauns cilvēks sāktu savu uzņēmumu?
Sākt nav grūti, bet nav jēga sākt, ja tu neredzi, kāpēc tu to dari. Tāpēc pirmais un pats svarīgākais ir spēt saskatīt vīziju - kāds būs tavs uzņēmums nevis pēc mēneša, bet pēc pieciem gadiem –, vai jūs strādāsiet Latvijā vai uz eksportu, vai būs 5 vai 50 cilvēki, kāds būs budžets utt.
Tā ir diezgan detalizēta bilde.
Jā, diezgan detalizēta. Un tas nekas, ka gala rezultātā jau tā nebūs. Vīzija ir jāredz un uz to jāiet. Otra lieta, ir jābūt pietiekami inteliģentam, lai to visu spētu aprakstīt biznesa plānā. Sākot ar savas domas rakstisku izklāstu un beidzot ar pareizām kalkulācijām. Trešā, vajag spēt ar šo vīziju iedvesmot citus – vai tie ir partneri, darbinieki, potenciālie finansētāji vai pakalpojumu pircēji.
Vai ir kaut kas, ko jūs gribētu piebilst pie šīs sarunas?
Es gribētu novēlēt jauniešiem mēģināt sākt savu biznesu. Kaut arī ir skaidri jāsaprot, ka pašlaik darba tirgus ir darba ņēmēju tirgus un ar labu izglītību tu vari sākt pelnīt 800 vai 1000 latus mēnesī, bet kā privātuzņēmējs tu visdrīzāk pirmajā laikā to nevarēsi atļauties. Tomēr gandarījums no tā, ka pats kaut ko radi, esi izlolojis kādu ideju, ir nesalīdzināmi lielāks. Un beigās jau atnāk arī nauda. Viss jau atnāk.
* Ideju kauss – inovatīvu biznesa ideju konkurss jauniem cilvēkiem. Pirmo reizi notika šogad. Konkursā tika iesniegtas 269 idejas.
A/s Eko Investors valdes priekšsēdētājs
Izglītība
LU Ķīmijas fakultāte, maģistra grāds ķīmijā
Strādājis
LU zinātniskais līdzstrādnieks un pasniedzējs
SIA Stora Enso Packaging vadītājs Latvijā, 1996. – 2000, vēlāk arī Lietuvā un Igaunijā
Publiskās-privātās partnerības asociācijas valdes priekšsēdētājs, 2007
Latvijas Riska kapitāla asociācijas valdes priekšsēdētājs, 2007