Start-up

«Es gribu Latvijā investēt vēl»

Didzis Meļķis, 06.11.2017

Pols Breigels

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Esmu konsultējis daudzas valdības, un Latvijā es redzu tiešām labu tehnoloģiju jaunuzņēmumu bāzi. Jautājums ir – kā to visu padarīt globālāku?» Tā pirms viesošanās Rīgā Digital Freedom Festival saka vairāku globālu riska kapitāla fondu un akseleratoru dibinātājs un investors Pols Breigels (Paul Bragiel)

Fragments no intervijas, kas publicēta 6. novembra laikrakstā Dienas Bizness:

Latvijā esmu pāris reizes jau bijis, un man tur tiešām patīk, tāpēc es atsaucos ielūgumam uz festivālu, jo gribu atbalstīt jūsu jaunuzņēmumu ekosistēmu. Man Latvijā ir viena investīcija ‒ jūsu AirDog, un es gribu Latvijā investēt vēl. Tāpēc es šo pasākumu un tā komandu atbalstu.

Kas motivēja jūsu investīciju AirDog?

Es ticu cilvēkiem, ne kam citam. Es Amerikā satiku AirDog komandu un sapratu, ka viņi ir lieliski. Tad jau iedziļinājos viņu tehnoloģijā, un tā nepārprotami ir ambicioza. Daudzi pasaulē mēģina kopēt Silīcija ielejā notiekošo; šie džeki gāja tam pa priekšu, un es gribēju būt šā stāsta daļa. Tā mēs ar brāli iesaistījāmies, ieguldījām un arī palīdzējām piesaistīt papildu finansējumu. Tie ir cilvēki ar vīziju.

Kas ir jūsu kā uzņēmēja dzenulis? Turklāt jūs esat tehnoloģiju investors, kurš ir pārdzīvojis .com burbuli.

Man ir ļoti paveicies būt pareizajos laikos un vietās. Es studēju Ilinojas pavalsts universitātē, kurā tika izgudrots interneta pārlūks, un es pēc pieciem sešiem mēnešiem sāku studēt tur, kur tikko bija radīts internets. Mani kopmītņu biedri sāka PayPal, pāris kvartālus tālāk čaļi izgudroja YouTube – mēs burzījāmies kopā, mēs aizvien esam labi draugi, un kā viņi, tā es ar savu spēļu kompāniju tikām cauri tam burbulim.

Mēs bijām jauni un dumji, un mēs nesapratām, ka ir jākrīt depresijā. Daudzi tai burbulī norāvās un vairs nav atgriezušies pie tehnoloģijām. Mums likās – labi, ja tāda ir dzīve, tad mēs ar to rēķināmies, un tik turpinājām. Naivums tolaik mums palīdzēja sasniegt lieliskas lietas nākotnē.

Jums ir globāli investīciju fondi Āfrikā, Āzijā un, protams, Silīcija ielejā. Un GameFounders Igaunijā. Ja par Dienvidaustrumāziju saka, ka tā vienkārši ir «Jaunā Ķīna», kur jebkādas investīcijas ir saprotamas, tad šai reģionā, jādomā, ir jābūt fokusētākam. Kāpēc spēļu tehnoloģiju akseleratoram jūs izvēlējāties Igauniju, nevis, teiksim, Somiju?

Tā bija Igaunijas valsts, kas pirmā uzrunāja mani. Viņi zināja, kas es esmu Silīcija ielejā un ka daži Somijas spēļu tehnoloģiju čaļi ir strādājuši pie manis. Angry Birds radītājs pie manis strādāja pirms 14 gadiem. Igaunija nāca ar priekšlikumu palīdzēt iezīmēt viņus spēļu tehnoloģiju un akseleratoru kartē un piešķīra tam ievērojamu finansējumu. Tā nu mēs ar līdzdibinātājiem tur esam, un mēs esam izpletušies arī Malaizijā un caur turieni – Āzijā. Mēs skatāmies pēc iespējām, kur un kā palīdzēt valdībām radīt to vietējās radošās industrijas.

Tad šādai iniciatīvai ir jānāk no publiskā sektora?

Ne obligāti. Jā, Igaunijas valdība savā taktikā bija ļoti profesionāla un pat diezgan agresīva, un viņi mani tajā iesaistīja. Man beigās vienkārši nebija iemesla atteikt, jo tas sakrita ar manu vēsturisko interesi un centieniem attīstīt jaunuzņēmumu un uzņēmīguma ekosistēmas globāli.

Visu interviju Iespēja adoptēt investoru lasiet 6. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

Latvijā sākas jaunā AirDog drona tirdzniecība; konkurentu nav

Komentāri

Pievienot komentāru