Tehnoloģijas

FOTO: Apbalvoti labākie izgudrotāji Eiropā un pasaulē

Natālija Poriete, 12.06.2018

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Patentu birojs ikgadējā European Inventor Award pasākumā apbalvojis labākos izgudrotājus Eiropā un pasaulē.

No 500 pretendentiem tika izvēlēti 15 finālisti no 13 valstīm, kuri cīnījās sešās nominācijās. Apbalvošanas ceremonijā, kas notika Francijas pilsētā Senžermēnā pie Lajē, Aleksandra Dimā teātrī, piedalījās arī portāls DB.

Apbalvojums «Gada izgudrotājs» tika pasniegts sešās nominācijās:

Rūpniecība

Pētniecība

Valstis, kas atrodas ārpus Eiropas

Mazie un vidējie uzņēmumi

Publikas balsojums

Mūža ieguldījums

Kategorijā «Mūža ieguldījums» tika apbalvota Ursula Kellere (Ursula Keller) no Šveices par ātra pulsējošā lāzera izgudrošanu, kategorijā «Rūpniecība» balvu ieguva francūži Anjese Pulbu (Agnès Poulbot) un Žaks Baru (Jacques Barraud) par pašatjaunojoša riepu protektora izgudrošanu, kategorijā «Pētniecība» uzvaras laurus plūca vācietis Jenss Frāms (Jens Frahm) par ātras, reālā laika magnētiskās rezonanses attēla/video izgudrošanu.

Kategorijā «Mazie un vidējie uzņēmumi» prestižo balvu ieguva Džeina ni Dulkvintika (Jane ní Dhulchaointigh) no Īrijas, kas radījusi «sugru» (no īru valodas «spēļu») jeb daudzfunkcionālu līmi, kategorijā «Valstis ārpus Eiropas» uzvaras laurus plūca Estere Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi) no ASV par sirdsdarbības atjaunojošas baterijas izgudrošanu. Publikas simpātiju balvu ieguva Ēriks Lūpstra (Erik Loopstra) no Nīderlandes un krievu-nīderlandiešu izcelsmes zinātnieks Vadims Banins (Vadim Banine) par ekstrēmi ultravioletās litogrāfijas izgudrošanu mazākai, jaudīgākai mikroshēmai.

Latvijas delegāciju pasākumā pārstāvēja Tieslietu ministrijas Valsts sekretārs Raivis Kronbergs un tieslietu ministra biroja vadītāja Līga Ādamsone. R.Kronbergs apbalvošanas ceremonijā nominācijā «Pētniecība» pasniedza balvu Jensam Frāmam (Jens Frahm) - zinātniekam no Vācijas, kurš 25 gadus veltījis magnētiskās rezonanses reāla laika attēla radīšanai, lai turpmāk procesus cilvēka organismā augstā kvalitātē būtu iespējams aplūkot jau pašas procedūras norises brīdī.

Kategorijā «Valstis ārpus Eiropas» balvu ieguva Esteri Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi). R.Kronbergs atzīmē: «Pilnīgi visi šīs dienas apbalvotie un nominētie izgudrotāji ir pelnījuši vislielāko atzinību, jo viņu ieguldījums zinātnē ir nenovērtējams, tomēr īpašs prieks bija par kategorijas »Valstis ārpus Eiropas« balvas ieguvēju Esteri Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi), jo līdz ar viņas panākumiem un uzvaru, arī Latvijai ir svētki - zinātnieces vecāki ir latviešu izcelsmes amerikāņi, kuri kara laikā emigrējuši no Latvijas uz ASV, turklāt pasākuma vadītājs, sveicot zinātnieci ar apbalvojumu, pateicās latviešu valodā.»

Kopumā visās kategorijās ar neatkarīgas un starptautiskas žūrijas palīdzību tika izvirzīti 15 finālisti no vairāk nekā 500 izgudrotājiem un izgudrotāju komandām. Šogad finālisti, tostarp sešas izgudrotājas – sievietes, pārstāvēja 13 valstis – Brazīliju, Kanādu, Dāniju, Franciju, Vāciju, Īriju, Nīderlandi, Poliju, Krieviju, Zviedriju, Šveici, Lielbritāniju un ASV. Izgudrojumi lielākoties bijuši tehnoloģiju jomas, ieskaitot biotehnoloģijas, mikročipu litogrāfiju, automobiļus, rotaļlietas un spēles, medicīnisko attēlveidošanu un tehnoloģijas, atjaunojamo enerģiju, materiālu zinātni, lāzerus un elektroniku.

Komentāri

Pievienot komentāru