Atpūta

Izvēlei – «latvieši»

Jānis Vēvers - sadarbībā ar Lattelecom, 29.06.2018

Foto autors: Jānis Deinats

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Shortcut piedāvājumu papildina jaunākās latviešu filmas

Jūnijā lietotnes Shortcut piedāvājuma klāstu papildināja vairākas latviešu režisoru dokumentālās un mākslas filmas, kas priecēs Latvijas skatītājus. Starp tām ir gan vēl pastāvīgi kinoteātros neizrādītā Zigfrīds Anna Meierovics, gan nesen pirmizrādi piedzīvojušās Bille, Zāģeri un Dubultā dzīve. Sekss un PSRS.

Ģimenes filma Bille uzreiz pēc nonākšanas uz kino ekrāniem jau saņēmusi ļoti pozitīvas skatītāju atsauksmes. Filmas veidotāji ar lielu pietāti pret literāro pirm- avotu ir radījuši precīzu un skaudru 30. gadu strādnieku Rīgas atspoguļojumu. Stāsta centrā ir talantīga bērna un ikdienas nogurdinātu pieaugušo attiecības – ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču pietrūkst mātes mīlestības un uzmanības. Filmas autentiskumu paspilgtina fakts, ka uzņemšana notikusi Vizmas Belševicas bērnības mājā un pagalmā, kur paiet lielākā daļa Billes ikdienas.

Dokumentālajā stāstā Zāģeri uzņēmējs Romāns savā mežizstrādes vidē cenšas realizēt ideālo biznesa modeli, kurā pasūtītājs ir apmierināts ar darba kvalitāti, bet strādnieks saņem regulāru un smagajam darbam adekvātu samaksu. Tomēr tie ir neizbēgami dzīves apstākļi – pasūtītāji nemaksā, zāģi lūst, zāģeri neievēro izstrādātos ētikas noteikumus. Filmā pretstatītas divas atšķirīgas pasaules – mežs, kas it kā noraugās no augšas un lēnām pārtop kailcirtē, un zāģeri – mazas skudriņas mežā, tālu prom no ģimenēm, ar smagu darbu, kautiņiem, dzeršanu un necenzētu leksiku.

Zigfrīds Anna Meierovics Latvijas kinoteātru repertuārā sagaidāma vien šā gada rudenī.

Lai gan stāsts ir par nozīmīgiem notikumiem, kas ļāvuši dibināt Latvijas valsti, tā būs interesanta ne tikai vēstures entuziastiem, bet arī plašākam skatītāju lokam, jo vēsturisko liecību montāža ir apvienota ar inscenētām epizodēm. Skatītājam intriģējoša var šķist 20. gadu atmosfēra, kas autentiski parāda tā laika vidi.

Dubultā dzīve. Sekss un PSRS ir stāsts par padomju periodu caur seksuālās dzīves prizmu. Filmā iekļauti unikāli, līdz šim publiski neizrādīti kadri, kā arī sensacionāli atradumi – dienasgrāmata, kas rakstīta laikā no pagājušā gadsimta 20. gadiem līdz pat 90. gadu vidum. Tajā autors no sava skatpunkta precīzi ataino gan kultūras, gan vēsturiskos notikumus, gan sadzīvi homoseksuāļu aprindās.

Filmu klāstu papildina arī jaunā režisora Matīsa Kažas dokumentālā filma par pasaulē kaislīgāko teātru apmeklētāju Vienu biļeti, lūdzu!, un Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas dokumentālā filma Mūris par dažādām robežām – fiziskām, valsts nospraustām un prāta radītām.