Investors

Kad visiem viens īpašnieks

Jānis Šķupelis, 23.01.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ETF uzplaukums nu tiek vainots pie tā, ka mazinās kompāniju vēlme savstarpēji konkurēt.

Ja jāmeklē, kur un kā ieguldīt, tad bieži vien pievilcīgs veids ir tā saucamo biržā tirgoto fondu (ETF) iegāde. Tie seko kādam noteiktam tirgus indeksam un kopē tā guvumus. Šie indeksi var būt visai specifiski, lai gan pašas populārākās investīcijas ir tādos ETF, kas mēģina atkārtot kāda ļoti populāra kopējā tirgus indikatora sniegumu, piemēram, ASV akciju Standard & Poor’s 500 veikumu. Šāda investēšana bieži tiek reklamēta kā vieglāka padarīšana, jo, iegādājoties šādus milzīgus ETF, daudz greizi nenošausi, jo no kopējā tirgus neatpaliksi. Tāpat šādiem fondiem mēdz būt būtiski zemākas pārvaldīšanas maksas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Tiesa gan, krasi pieaugot šādas ieguldīšanas praksei, tiek spriests arī par mazāk patīkamām lietām, kas var nākt komplektā ar šo procesu. Tiek klāstīts, ka cilvēki, kas paši ir ETF ieguldītāji, galu galā nemaz nepieņem lēmumu par to, kurās akcijās investēt. To darot tie, kas veido indeksus un tādējādi izlemj, kurās akcijās pārējā masa investēs un/vai konkrētajiem subjektiem būs pieeja kapitāla tirgus labumiem. Investori, izvēloties šādus fondus, piekrīt finanšu tirgus «autopilotam», kas reizē arī nozīmē, ka ir arvien mazāks skaits tādu ieguldītāju, kuri aktīvi veic investīcijas un interesējas par konkrētām kompānijām, jeb ir mazāk tādu tirgus dalībnieku, kuri nosaka cenas. Jau ziņots par pētījumiem, kas liecina, ka to kompāniju akcijām, kur lielāka daļa īpašumtiesību ir ETF, ir daudz izteiktāka tendence kustēties kopsolī ar visa kopējā tirgus vai industrijas akciju indikatoru vērtību izmaiņām. Tas galu galā novedot pie tā, ka investoram ir mazāk ieguldījumu diversifikācijas iespēju, jo ir grūti atrast kādu akciju, kura neiet tajā pašā virzienā, kurp dodas kopējā tirgus indeksi.

Mazinot vēlmi konkurēt

Financial Times izceļ vēl vienu šādas ieguldīšanas ēnas pusi, kam pēdējā laikā lielāku uzmanību esot sākuši pievērst arī pasaules regulatori. Proti, tiekot pētītas akadēmiķu teorijas par to, ka ETF naudas koncentrēšanās dažādu uzņēmumu akcijās mazina šo kompāniju savstarpējo sacensību. Pamatā vienas un tās pašas ETF kompānijas ir paši lielākie akcionāri uzreiz visās savstarpēji konkurējošās Rietumvalstu kompānijās. Galu galā - lielais fondu pārvaldītāju trijnieks kopā (BlackRock, Vanguard Group, State Street) kā pats ietekmīgākais akcionārs ir jau gandrīz visās S&P 500 kompānijas.

Visu rakstu Kad visiem viens īpašnieks lasiet trešdienas, 23.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!