Kāds ir zemnieku viedoklis par iespēju atjaunot cukurbiešu audzēšanu? 

Zemnieku viedokli par iespēju atjaunot cukurbiešu audzēšanu Latvijā noskaidrojis reģionālais laikraksts Bauskas Dzīve.

Dienas Bizness, 29.6.2017
1/2

Cukurbiešu pieņemšanas punkts Iecavā 90. gadu sākumā.

Foto: no «Bauskas Dzīves» arhīva

Arnis Vējš, SIA «Uzvara-Lauks» valdes priekšsēdētājs:

– Ieceri atjaunot cukura ražošanu, līdz ar to arī cukurbiešu audzēšanu uzskatu par pozitīvu. Ja tā tiešām notiks, esmu gatavs gādāt tehniku un pievērsties šai kultūrai. Visi atceramies, ka Uzvaras pusē lauki ir labi, piemēroti cukurbiešu audzēšanai. Svarīgi, protams, lai šis bizness būtu rentabls un lai konkurence ar citiem cukura ražotājiem Eiropā veidotos godīga.

Vēsma Veģere, Rundāles novada Svitenes pagasta zemnieku saimniecības «Urštēni» īpašniece:

– Mēs cukurbietes audzējām vairāk nekā 100 hektāros. Tā bija laba kultūra, arī strādniekiem izdevīga. Tagad lielāko daļu lauksaimniecības zemes aizņem kuļamās kultūras. Sezona ir īsa – no pavasara līdz agram rudenim, septembra sākumam. Gandrīz pusgadu zemniekiem jādomā, kādus darbus dot strādniekiem pirms aktīvās sezonas sākuma. Ar cukurbietēm bija citādāk. Kamēr visu izdarījām, pienāca novembra beigas vai decembra sākums.

Lai atjaunotu biešu biznesu, mūsu saimniecībai būtu nepieciešamas jaunas iekārtas. Svarīgi, cik un kādas būtu rūpnīcas. Domāju, ka pārstrādes process būtu modernāks un labāks, bet tam visam nepieciešama milzu nauda.

Ja šī kultūra atgrieztos, mēs ļoti nopietni apsvērtu iespēju to audzēt.

Edgars Latūns, z/s «Līvāni» īpašnieks Codes pagastā:

– Neesmu drošs, vai varētu atsākt audzēt cukurbietes, taču dažādi var gadīties, viss atkarīgs no izvirzītajiem nosacījumiem. Saimniecībā tehnika joprojām ir saglabāta, nekas metāllūžņos nav sagriezts, būtu jāinvestē vienīgi tās atjaunošanā.

Pēdējos cukurbiešu audzēšanas gadus atceros kā smagus. Atminos, kā 20 grādu salā nodevu bietes. Nezinu, vai ir vērts to atkal darīt. Toreiz biju jauns un dulls un ar visu tiku galā. Tagad, visticamāk, to nedarītu.

Cukura ražošanas atjaunošanai Latvijā es neticu. Pieļauju, ka pa šiem gadiem cukurbiešu audzēšanas tehnoloģijas ir attīstījušās. Taču pamatprincipi ir tie paši – lai bietes augtu, tās jāmēslo, jāgādā par aizsardzību. Graudkopībā ik gadu tiek konstatētas jaunas slimības, ar sēklām ieved dažādus kukaiņus un nezāles, mainās augu aizsardzības līdzekļi. Audzējot bietes, situācija droši vien būtu līdzīga. Kategoriski nenoliedzu, bet ļoti šaubos, ka atkal varētu pievērsties šai kultūrai.