Sakaru tehnoloģijas

Lokāmo ekrānu, 5G un mākslīgā intelekta gads

Jānis Vēvers, 04.01.2019

Iespējams par gada nozīmīgāko izrāvienu tehnoloģijās parūpēsies elastīgie displeji.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad pasaule piedzīvos vairākus tehnoloģiju izrāvienus, un daži no tiem radīs īstu apvērsumu, prognozē speciālisti.

Katrs gads ieraksta savu vārdu vēsturē ar vienu vai vairākām nozīmīgām tehnoloģiju inovācijām, un arī jaunais nebūs izņēmums. Tehnoloģiju nozares gaišākie prāti viens pēc otra publisko savas prognozes, un tajās dominē vairākas lietas, par kuru potenciālu ieskatu guvām 2018. gadā, bet tā pa īstam iepazīsim vien šogad. Saraksta augšgalā ir tādas biznesa pasauli pārvērst sološas inovācijas kā mākslīgais intelekts, 5G mobilo sakaru tīkls un lokāmie ekrāni.

Autonomas automašīnas, bez cilvēka klātbūtnes strādājošas iekārtas un citas mākslīgā intelekta izpausmes izpelnījās dāsnu mediju uzmanību jau aizgājušajos gados – sākot no bezpilota automašīnu panākumiem un nedienām un beidzot ar dažādu datorsistēmu spēju mācīties no personīgās pieredzes. Tiesa gan, šīs lietas klātienē varēja iepazīt ļoti šaurs lietotāju loks. 2019. gadā mākslīgais intelekts un ar to saistītās tehnoloģijas kļūšot masām sasniedzamākas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Jau janvārī patērētāju elektronikas izstādē CES Lasvegasā varēšot redzēt piemērus, kā mākslīgais intelekts mijiedarbojas ar apkārtējo vidi un cilvēkiem dabiskāk nekā jebkad iepriekš. Iespējams, jau šogad būšot novērojami arī konkrēti biznesam noderīgi mašīnu sadarbošanās risinājumi. «Iztēlojieties situāciju, kad bezpilota lidaparāts no gaisa inspicē lielu labības lauku, konstatē, ka graudi ir gatavi nokulšanai, un pats nosūta uz to autonomus kombainus,» lauksaimniecībā nākotnē gaidāmu ainu uzbur tirgus pētījumu centra Gartner Research viceprezidents Deivids Serlijs.

Praktisku pielietojumu piedzīvos tā dēvētā ieskaujošā pieredze, ko veido virtuālā, papildinātā un jauktā realitāte. Tas nozīmē, ka informācija vairs neatradīsies tikai kādas ierīces ekrānā, bet visapkārt lietotājam. Tā kā daļa pērn prezentēto viedtelefonu flagmaņu atbalsta papildinātās realitātes tehnoloģijas, plašākam lietotāju skaitam jāveicina uzņēmumu interese veidot papildinātās realitātes saturu. Līdz ar to šogad varam gaidīt dažādus interesantus eksperimentus tirdzniecības vietās un tūrisma objektos, kur, pavēršot tālruņa kameru pret kādu objektu, tā ekrānā varēs izlasīt papildu informāciju vai noskatīties video.

Mākslīgais intelekts solās mainīt datu apstrādes un programmēšanas vidi. Tas jau tagad uzlabo fotogrāfijas un precizē interneta meklēšanas rezultātus, bet turpmāk uz tā bāzes veidoti algoritmi palīdzēšot pat iesācējiem bez programmēšanas zināšanām izstrādāt mobilās lietotnes. Jāpieņem, ka sākotnēji tās būs primitīvas un vienveidīgas, bet laika gaitā varētu attīstīties par lietojamākiem risinājumiem, sniedzot iespēju bez vairāku tūkstošu eiro ieguldīšanas pārvērst ideju izmantojamā miniprogrammā.

Visu rakstu Lokāmo ekrānu, 5G un mākslīgā intelekta gads lasiet piektdienas, 4.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!