Mazais bizness

Mana pieredze: Bez ādas pārstādīšanas

Anda Asere, 11.04.2019

Biotehnoloģiju uzņēmuma VeritaCell īpašnieki Evija Vaščenko (no kreisās), Kaija Kurme-Jansone un Aigars Vītoliņš

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biotehnoloģiju jaunuzņēmums VeritaCell izstrādājis metodi, kā izolēt cilvēka ādas šūnas, lai pēc tam tās izmantotu ārstēšanā tam pašam cilvēkam

«Ambīcijas ir kļūt par lielāko uzņēmumu savā jomā globāli un tas, ka vairs nevajadzēs izmantot ādas pārstādīšanu,» saka Evija Vaščenko, SIA VeritaCell līdzīpašniece. Uzņēmuma līdzdibinātāja Kaija Kurme-Jansone cer, ka šī tehnoloģija ar laiku būs jebkurā slimnīcā, tā būs finansiāli pieejama un viegli lietojama, – lai nebūtu tā, ka metode nav pieejama, jo ir pārāk dārga vai sarežģīta. Uzņēmuma pirmsākums meklējams LIAA un Komercializācijas reaktora organizētajā pasākumā Deep Tech Atelier, kur tolaik savstarpēji nepazīstamajiem Aigaram Vītoliņam, Arsenijam Sergejevam, Kaijai un Evijai iepatikās viena un tā pati ideja – Lielbritānijas zinātnieku prezentētā inovācija ādas ārstēšanā. «Nāku no korporatīvās vides, esmu bijusi saistīta ar pārdošanu, mārketingu un e-komerciju. Biomedicīna man bija pilnīgi jauns lauciņš, kas šķita ļoti interesants izaicinājums. Tā kā man tuvs cilvēks bija cīnījies ar lielu brūci, spēju novērtēt šo inovāciju,» stāsta Kaija. Savukārt Evijai gribējās mesties kādā jaunā un ambiciozā projektā. «Esmu Rīgas Biznesa skolas (RBS) absolventu asociācijas prezidente, un man uzrakstīja Mārtiņš Ražuks-Ebels no Komercializācijas reaktora, ierosinot RBS sarīkot Deep Tech Atelier Ignition Event informācijas dienu. Dzirdot prezentāciju par izgudrojumu, uzreiz sapratu, ka vēlos piedalīties,» viņa saka. Aigars strādā finanšu analītikas jomā, un viņam šķita interesanti izmēģināt spēkus šajā nozarē. Pēc Deep Tech Atelier uzņēmums pieteicās Commercialization Reactor akselerācijas programmai. Sākumā uzņēmums saņēma 10 tūkst. eiro finansējumu un, izpildot izvirzītos kritērijus, vēl 40 tūkst. eiro.

Daudzi izsakās, ka medicīnas sektors ir pati sarežģītākā nozare, bet komanda ir noskaņota optimistiski un uzskata, ka šī ir ļoti interesanta joma. «Protams, medicīnas sektors ir izaicinošs – smadzenēm visu laiku ir, ko darīt,» teic Kaija. Viņi cer, ka jau nākamā gada sākumā varētu piedāvāt šo metodi tirgū.

Sākot darbu pie projekta, komanda zināja, ka medicīnas tirgus ir ļoti regulēts. «Sākumā izskatījās pēc piecu gadu darba, lai varētu produktu piedāvāt tirgū. Pašlaik esam nonākuši pie tā, ka produkta autorizāciju tirgū varam panākt aptuveni pusgada laikā, jo tās nav zāles vai medicīnas ierīce, bet gan metode kopā ar jau esošu medicīnas instrumentu komplektu. Šādā gadījumā izrādījās, ka metode ir vienkārši reģistrējama un nevajag papildu autorizāciju. Šūnu terapija ir jauna joma pasaulē, katrs gadījums ir citāds, katra situācija ir unikāla. Agrāk bija tikai zāles un medicīnas ierīces, bet tagad ir dažādas variācijas,» saka Evija. Lai gan uzņēmumam nevajag klīniskos pētījumus, ir nolemts veikt drošības un efektivitātes pētījumu uz dzīvniekiem, lai parādītu, ka metode reāli strādā, dod solīto efektu un nav kaitīga. Paredzēts izmantot cūkas.

ASV ir pāris līdzīgu uzņēmumu. Taču tie vairāk fokusējas uz ļoti specifiskām ierīcēm, kas tiek izmantotas ādas apstrādē un šūnu uzklāšanai uz brūcēm. «Mūsu zinātnieki ir testējuši vienu no šīm metodēm un secinājuši, ka viņi iegūst šīs šūnas diezgan neefektīvi, tās ir salīdzinoši mazā apjomā un diezgan bojātas, līdz ar to dzīšanas ātrums un kvalitāte nav tik laba. Savukārt otra uzņēmuma gadījumā vajadzīga ķirurga un arī biologa iesaiste un speciāls laboratorijas aprīkojums,» apgalvo Evija.

Visu rakstu lasiet 11. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru