Ražošana

Metālapstrādes uzņēmumos ieguldīti 3,2 miljoni eiro

Anda Asere, 09.05.2019

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopējā Altum riska kapitāla portfeļa investīciju summa metālapstrādes uzņēmumos ir 3,2 miljoni eiro.

«Ražošanā ir atļauts ieguldīt visiem riska kapitāla fondiem visās uzņēmumu attīstības stadijās, un iespējamais investīciju apjoms ir līdz pat 3,75 milj. eiro. Līdz šim finansētie uzņēmumi riska kapitāla investīcijas izmantojuši tieši izaugsmes finansēšanai,» informē Sandra Eglīte, Altum sabiedrisko attiecību speciāliste. Šobrīd Altum riska kapitāla portfelī metālapstrādes nozarē ir BaltCap investīcija SIA Amateks, ZGI-3 investīcija SIA Mārupes Metālmeistars un Expansion Capital investīcijas uzņēmumā SIA SFM Latvia un saistītajā SFM Jelgava. Kopējā investīciju summa šajos uzņēmumos ir 3,2 milj. eiro, kur daļa ir Altum un daļa – privātais finansējums.

Expansion Capital AIFP valdes priekšsēdētājs Ēriks Fricsons piebilst, ka vēl fonds metālapstrādes jomā ir investējis Balt Brand, kas attīsta koksnes kalšu ražošanu. Līdz ar riska kapitāla piesaisti uzņēmums varēja atvērt savu ražošanu labi aprīkotā, modernā rūpnīcā. Tādā veidā tam bija iespējams kontrolēt produkcijas kvalitāti, un šobrīd tā noieta tirgus ir Austrija, Zviedrija un arī Latvija.

Altum aizdevumu portfelī kopumā ir 67 aizdevumi, kas izsniegti 46 nozarē strādājošiem uzņēmumiem, piemēram, SIA KnK Mefab un SIA OR3. Aizdevumu kopējā summa ir trīs miljoni eiro. «Raugoties uz Altum portfeli, metālapstrāde visbiežāk bijusi finansēta mazo un vidējo uzņēmumu izaugsmes programmas ietvaros – 2,7 miljoni eiro jeb 88% no visa nozares finansējuma. Pārējo daļu veido salīdzinoši mazāki aizdevumi biznesa iesācēju segmentā,» informē S. Eglīte.

«Fondu ieguldījumu stratēģija atšķiras. Vieni investē agrīnas fāzes uzņēmumos, sagaidot ļoti augstu atdevi, kas samērojama ar risku, citi diversificē portfeļus un iegulda arī tradicionālās nozarēs. Virkne Latvijas uzņēmumu ir pierādījuši, ka ar labu komandu, konkurētspējas priekšrocībām un mērķtiecīgu izaugsmi var strauji iekarot eksporta tirgu un vairākkāršot apgrozījumu dažos gados,» norāda Rūdolfs Krese, ZGI Capital investīciju direktors un Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas valdes loceklis.

BaltCap ieguldījumu stratēģija ir fokusēta ģeogrāfiski uz Baltiju, kompānija ir gatava izskatīt investīciju iespējas dažādās nozarēs. «Parasti lēmumu par ieguldīšanu izšķir vadības komandas veiksmīga līdzšinējā pieredze, esošās iestrādnes un attīstības plāni,» saka Mārtiņš Jaunarājs, BaltCap investīciju direktors. Līdz šim vienīgais BaltCap ieguldījums metālapstrādes nozarē ir Amateks, bet fonds ir ieguldījis arī citās apstrādes rūpniecības jomās, piemēram, kokapstrādē.

Arī Ē. Fricsons uzskata, ka nav pareizi metālapstrādes industriju noteikt kā potenciāli nepiemērotu vai tieši pretēji – piemērotu riska kapitālam. Visu nosaka tas, vai nozare tajā brīdī ir attīstības cikla augšējā fāzē vai krīzē. «Krīzes brīdī nepieciešamas relatīvi mazākas investīcijas, kas dod labu atdevi. Riska kapitāls nedrīkst būt sekotājs panākumiem, jo tas nozīmē, ka tā nozare, iespējams, savu straujāko izaugsmes potenciālu jau ir izsmēlusi un liels peļņas pieaugums nav gaidāms. Riska kapitālam ir jāinvestē nozarēs, kas ir grūtībās, bet ar labām izaugsmes iespējām,» viņš norāda. Klasiski metālapstrāde tiek uzskatīta par nozari ar gara perioda investīciju atmaksas potenciālu, Latvijā atsevišķos segmentos tas tā nav, un tāpēc tā kļūst interesanta riska kapitālam. «Metālapstrādē ir atsevišķi segmenti, kuros labprāt iegulda arī riska kapitāla fondi. Tas ir vairāku apstākļu kopums, kas liek skatīties uz šo nozari Latvijas apstākļos kā vērtīgu finanšu ieguldījumu mērķi,» teic Ē. Fricsons.

Visu rakstu lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru