Lauksaimniecība

PVD, uzraugot GSE, izmeklējis vairāk nekā 360 tūkstošus liellopu

Žanete Hāka, 11.02.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Janvāra beigās Polijas dienvidrietumos liellopiem tika konstatēts atipiskais L-tipa govju sūkļveida encefalopātijas (GSE) gadījums, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Kopš 1997. gada, kad šī slimība kļuva par aktualitāti visā Eiropas Savienībā, PVD, veicot regulāru slimības uzraudzību, ir izmeklējis vairāk nekā 360 tūkstošus liellopu.

GSE (klasiskais tips) ir hroniska liellopu slimība, ko raksturo nervu sistēmas darbības traucējumi, novājēšana un neizbēgama dzīvnieka nāve. Slimību ierosina prions – izmainīta olbaltumviela. Slimībai ir ļoti garš inkubācijas periods – divi ar pusi līdz astoņi gadi. Slimību pirmo reizi konstatēja 1986. gadā Lielbritānijā un kopš tā laika, ieviešot uzraudzības sistēmu, Lielbritānijā GSE konstatēta vairāk nekā 184 500 liellopiem. Citās Eiropas valstīs konstatēti vairāk nekā 5500 GSE saslimšanas gadījumi un 60 gadījumi citur pasaulē (Brazīlija, Izraēla, Japāna un Kanāda).

Slimību iespējams konstatēt tikai pēc dzīvnieka nāves un visi slimie dzīvnieki tiek iznīcināti. Atipiskie GSE gadījumi atšķiras no klasiskā GSE – tie nekad nav konstatēti dzīvniekiem, kas jaunāki par astoņiem gadiem, turklāt šiem dzīvniekiem, atšķirībā no klasiskās GSE formas, nenovēro slimības klīniskās pazīmes. Parasti atipiskie GSE gadījumi tiek konstatēti veciem dzīvniekiem, kuri ir nobeigušies un visbiežāk slimību konstatē tikai vienam dzīvniekam ganāmpulkā. Ir konstatēti divu veidu atipiskie GSE – L-tipa un H-tipa. Kopumā Eiropas valstīs kopš 2001. gada konstatēti 44 L-tipa atipiskie GSE gadījumi un 60 H-tipa atipiskie GSE gadījumi.

Latvijā GSE nekad nav konstatēta.

Paraugi ņemti no iepriekš identificētām riska grupām – dzīvniekiem, kuri sasnieguši vismaz četru gadu vecumu, ir nobeigušies vai piespiedu kārtā nokauti, kā arī dzīvnieki, kam konstatētas aizdomas par saslimšanu – galvenokārt nervu sistēmas darbības traucējumi – trakošana, grīļošanās, neadekvāta uzvedība vai hroniska novājēšana.

Pasaules dzīvnieku veselības organizācija 2014. gadā Latvijai piešķīra nenozīmīga GSE riska valsts statusu, tomēr, lai šo statusu saglabātu, kā arī lai laikus konstatētu iespējamos saslimšanas gadījumus, GSE ir iekļauta PVD ikgadējā infekcijas slimību uzraudzības plānā, un katru gadu riska grupās ietilpstošie dzīvnieki tiek izmeklēti uz GSE.

Komentāri

Pievienot komentāru