Ekonomika

Tarifu cīņa starp ASV un Ķīnu

Didzis Meļķis, 06.04.2018

Foto:SCANPIX

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Globālais tirgus ASV un Ķīnas tarifu cīņu skartās industrijas cer uz vienošanos starp pusēm, pirms tarifi stājas spēkā.

Baltā nama administrācija ir nolikusi 22. maiju par termiņu pēdējiem komentāriem, pirms stājas spēkā apjomīgi tarifi Ķīnas importam. Tas dod gana ilgu laiku kompānijām un industriju grupām lobija pasākumiem, lai mīkstinātu ASV nostāju un novērstu konflikta izvēršanos līdz pilnvērtīgam tirdzniecības karam.

Cerību, ka sliktākais varētu arī nenotikt, vieš arī prezidenta Donalda Trampa jaunieceltā galvenā ekonomikas padomnieka Lerija Kudlova teiktais kanālā Fox Business, ka līdz šim ir bijuši tikai «pirmie priekšlikumi» un ka būtībā starp abām lielvalstīm notiek sarunas. «Es šaubos, vai konkrēta rīcība būs agrāk kā pēc vairākiem mēnešiem,» sacījis padomnieks.

Ja notiktu sliktākais un abas puses apmainītos ar līdzvērtīgiem protekcioniskiem tarifiem, to skartais tirdzniecības apjoms būtu ap 100 miljardiem USD gadā. Tiek lēsts, ka ASV lielākie zaudētāji no tā būtu ražotāji un lauksaimnieki, kuru bizness no tirdzniecības kara saņemtu lielāko triecienu.

Viņiem šādā scenārijā sekas būtu jūtamas abās pusēs – gan pašmājās, gan Ķīnā. Tam iemesls ir izejvielu un ražošanas un lauksaimniecības iekārtu un mašīnu sadārdzināšanās importa tarifu dēļ, kā arī drauds šo industriju preču noietam Ķīnā, kur to produkti arī sadārdzinātos Pekinas atbildes tarifu rezultātā.

Visu rakstu Cer uz tarifu cīņu starplaiku lasiet 6.aprīļa laikrakstā Dienas Bizness!