Ārvalstu investīcijas turpina dzīvot mīnusos

2018. gada 04. janvāris plkst. 12:30
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu investoru ieguldījumi Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā otro gadu pēc kārtas ir sarukuši, 2017. gadā par 76,28 milj. eiro.

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem.

Pērn ārvalstu tiešo investīciju uzņēmumu pamatkapitālos portfeļa bilance pirmajā pusgadā piedzīvoja pieaugumu, taču gada otrajā pusgadā atkal piedzīvoja kritumu. Lai gan kritums 2017. gada laikā bija ievērojami – trīs reizes – mazāks nekā gadu iepriekš, tas kopumā veidoja 76,2 milj. eiro. 2018. gada 1. janvārī Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā akumulētās ārvalstu tiešās investīcijas veido 7,21 miljardus eiro. Tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitālā Lursoft aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās investīcijas, bet arī izejošās, un tiek pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts vai ārvalstu daļas tiek pārdotas Latvijas rezidentiem, tiek samazināts ārvalstu investīciju apjoms.

«Neskatoties uz gada sākumā vērotajām pozitīvajām kapitāla ieplūšanas tendencēm, kopumā 2017. gadā ir turpinājusies 2016. gada tendence – ārvalstu izņemto (izplūstošo) investīciju apmērs pārsniedza ienākušās, kā rezultātā ārvalstu investīciju apjoms Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā saruka līdz 7,21 miljardam eiro,» pētījuma rezultātu rāda SIA Lursoft pētnieks Ainars Brūvelis. Viņš norāda, ka 2017. gadā ārvalstu ieguldījumi samazinājās par 76,28 milj. eiro, kas tomēr salīdzinājumā ir trīs reizes mazāk nekā 2016. gadā, kurā samazinājums bija 242,19 milj. eiro. «Savā metodoloģijā vadāmies, ka ārvalstu investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ne tikai ieplūst uz mūžīgiem laikiem, bet tās tiek pārdotas citiem ārvalstu vai arī vietējā kapitāla investoriem, tāpat ir arī neveiksmīgi biznesa darījumi, un Latvijā reģistrētais uzņēmums vienkārši tiek likvidēts, » skaidro A. Brūvelis.

Visu rakstu Ārvalstu investīcijas turpina dzīvot mīnusos lasiet 4. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu