Brīva niša

2018. gada 12. jūnijs plkst. 8:34
Dalies ar šo rakstu

Pašlaik diezgan neaizpildīta niša ir privātmāju ciemati ar nelielām, ekonomiskām ēkām vai zemes gabaliem ar pievadītām komunikācijām

Tā varētu būt iespēja biznesam, uzskata aptaujātie nekustamā īpašuma tirgus eksperti.

Tā, piemēram, Kristīne Dubane, Ober Haus Real Estate Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja, stāsta, ka pieprasītas ir 150-200 m2 lielas privātmājas, kam reāla piedāvājuma pretī nav, t.s. ciematus šobrīd attīsta reti kurš. «Šī niša ir diezgan tukša. Pircēju pretī būtu pat gana daudz,» viņa spriež. Piedāvājumā ir lielākas mājas ar plānojumiem, kas neatbilst šī brīža prasībām, tostarp – arī par labu cenu, taču cilvēki nevēlas ēkas pārbūvēt, jo sanāks dārgāk.

Tirgus kļūst aktīvāks, ko ietekmē pirktspējas pieaugums, no vienas puses, un arvien adekvāts piedāvājums, no otras. Lielākā interese ir par jaunuzceltām mājām, tomēr, ja pircējam ļoti patīk vieta, māja ir labi uzturēta un piedāvātā cena adekvāta, viņi izvēlas arī mājas otrreizējā tirgū. Daļa pircēju, tirgū neatrodot sev vēlamu piedāvājumu, tāpēc iegādājas arī zemi, informē Latio.

Pārdod dārgos

Līga Uzkalne, SIA Vestabalt valdes locekle, novērojusi, ka ekonomiskajā segmentā (cenā no 160 līdz 200 tūkst. eiro) piedāvājumā ir maz kvalitatīvu privātmāju/dvīņu māju. Lielākais pieprasījums ir novērojams pēc tiem īpašumiem, kuru cena nepārsniedz 160 tūkst. eiro, kopējā ēkas platība ir ap 150 m2. «Šāds piedāvājums ir ļoti ierobežots, attiecīgi šajā segmentā sagaidām no privātmāju attīstītājiem aktivitāti 2018. un 2019. gadā,» viņa pauž.

Pēc L. Uzkalnes teiktā, pēdējos mēnešos turpina strauji palielināties ekskluzīvo māju piedāvājums. Daudz ārvalstnieku ir pieņēmuši lēmumu pastāvīgi vairs nedzīvot Latvijā, līdz ar to viņiem ir jāpārdod iepriekš iegādātais īpašums. Pārsvarā šādas mājas atrodas Mežaparkā, Berģos, Sunīšos, Jūrmalā; pārdošanas cenas ir, sākot no 850 tūkst. eiro un beidzot ar vairākiem miljoniem.

Savukārt pieprasījums pēc ekskluzīvā segmenta privātmājām, tieši pretēji, ir strauji samazinājies. «Iemesli tam ir vairāki. Piedāvājumā esošās mājas ir 500-1000 m2 plašas, mūsdienās pircējs vairs nevēlas iegādāties tik lielas ēkas. Daudzi īpašumi ir patiesi grezni, atrodas skaistās vietās, taču ir lietoti un tehniski, morāli novecojuši, tāpēc bieži vien potenciālie pircēji dod priekšroku jaunceltu īpašumu iegādei vai arī tiek izteikta oferte par daudz zemāku iegādes cenu, ņemot vērā nepieciešamos ieguldījumus remontā, pārplānošanā. Arī premium privātmāju segmentā pieprasījumu nosaka ne tikai ēkas dizains, bet galvenokārt – mājokļa funkcionalitāte, apkārtējā infrastruktūra un turpmākās ēkas apsaimniekošanas, uzturēšanas izmaksas,» raksturo L. Uzkalne.

Visu rakstu Brīva niša lasiet 12. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu