Pirmskrīzes līmenī Latvija neatgriezīsies ātrāk par 2014. gadu, ja vien, protams, politiķu centieni nevainagosies ar valsts defoltu pēc pus gada. Tā intervijā Bizness&Baltija norādījis Nordea vecākais ekonomists Andris Strazds.
Ekonomiskā situācija Latvijā patiesībā nemaz nav tik dramatiska, kādu to saskata ārvalstu eksperti, uzskata A. Strazds. «Trešajā ceturksnī Latvija saņēma 1.6 miljardus eiro lielu aizņēmuma daļu. Tātad tagad Valsts kasē ir vairāk nekā 2.2 miljardi eiro, no kuriem 850 miljoni eiro ir rezervēti problēmām finanšu nozarē, bet vēl 630 miljoni vajadzīgi, lai nomaksātu valsts parādu nākamos sešus mēnešus. Pat ja mēs raugāmies uz vispesimistiskāko scenāriju, kurš paredz, ka katru nākamo mēnesi budžeta izdevumi pārsniegs ieņēmumus par 100 miljoniem latu, Valsts kasē patlaban ir pietiekami līdzekļi lai iztiktu vairākus mēnešus,» tā A. Strazds.
«Patiesībā šodienas vilcināšanās saasina tautsaimniecības problēmas. Šī nenoteiktība, kad nav skaidrs, kādi būs nodokļi, neveicina ieguldījumus Latvijā ne vien no ārvalstīm, bet arī no vietējiem uzņēmumiem. Budžeta izdevumu apcirpšana par 500 miljoniem latu - tas nav ļaunā Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vēlme. Tā ir nepieciešamība. Šogad deficīts valsts un pašvaldību budžetos būs aptuveni 8% no iekšzemes kopprodukta (IKP),» tā A. Strazds.
Pretējā gadījumā, ja nekas netiks darīts, Latvijai draud milzu nepatikšanas sakarā ar sava parāda apkalpošanu. Patlaban tam tiek novirzīti 6 līdz 7 % no kopējiem budžeta izdevumiem.
A. Strazds uzskata, ka nākamgad gaidīt ekonomikas atveseļošanos nav jēgas. 2007. gada līmeni Latvija spēs sasniegt aptuveni 2014. gadā. Ekonomists arī uzskata, ka ilgtermiņā krīze nāks par labu mums visiem. Valsts ekonomika kļūs stabilāka un cilvēki domās par savu nākotni.