Enerģētika

Sabiedrība atbalsta zaļo enerģiju

Armanda Vilcāne, 15.01.2019

VEA valdes loceklis Toms Nāburgs

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

78% iedzīvotāju uzskata, ka vēja enerģijas izmantošana elektroenerģijas ražošanā ir videi draudzīga, vairāk nekā 70% piekrīt arī apgalvojumiem, ka tas ir ilgtspējīgs ražošanas veids, kas mazina klimata pārmaiņu draudus.

Tas noskaidrots pēc Vēja enerģijas asociācijas (VEA) pieprasījuma veiktajā SKDS aptaujā par iedzīvotāju uzskatiem par dažādiem atjaunojamās enerģijas veidiem, to piemērotību Latvijai, kā arī ietekmi uz apkārtējo vidi un cilvēkiem. Pētījums parāda, ka iedzīvotāji par dabai draudzīgākajiem enerģijas iegūšanas veidiem Latvijā uzskata saules un vēja enerģijas izmantošanu, kā arī ar šķeldu darbinātu koģenerācijas staciju darbību. Tāpat aptaujā noskaidrots, ka 74,3% Latvijas iedzīvotāju atbalsta pakāpenisku pāreju uz arvien lielāku atjaunojamās enerģijas izmantošanu Latvijā. VEA pāstāvji atzīst, ka tik liels iedzīvotāju atbalsts atjaunojamajiem energoresursiem (AER) ir bijis pārsteigums.

«Lai gan sabiedrības atbalsts ir negaidīti augsts, mums vēl ir kur tiekties, jo mēs, protams, vēlamies sasniegt vēl labākus rādītājus. Nākotnē viens no asociācijas galvenajiem uzdevumiem, lai šo attieksmi vēl vairāk uzlabotu, ir dažādas informatīvās kampaņas. Pētījums zināmā mērā bija kā vēlme fiksēt izejas punktu, saprotot, kur mēs esam,» norāda VEA un SIA Eolus valdes loceklis Gatis Galviņš.

Arī VEA valdes loceklis Toms Nāburgs atzīst, ka SKDS pētījums skaidri parāda, ka Latvijas iedzīvotāji atbalsta AER izmantošanu enerģijas ražošanā. «Enerģētikas nozares un politikas veidotāju uzdevums ir šo atbalstu nepievilt un ņemt vērā, ka iedzīvotāji kā galvenos kritērijus dažādu enerģijas avotu izvēlē min izmaksas, enerģijas piegādes stabilitāti un konkrētā enerģijas veida izmantošanas ietekmi uz dabu un cilvēkiem, kam seko cilvēku rūpes par valsts enerģētisko neatkarību. Spējot nodrošināt šo kritēriju izpildi, dažādiem atjaunojamās enerģijas veidiem ir laba augsne nākotnes izaugsmei,» uzskata T. Nāburgs. Viņš atzīmē, ka pāreju uz arvien lielāku atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu izteikti atbalsta gados jaunāki cilvēki, piemēram, 89% jauniešu vecumā līdz 24 gadiem. VEA pārstāvis domā, ka tas parāda paaudžu vērtību un prioritāšu maiņu.

Runājot par Latvijas apstākļiem vispiemērotāko atjaunojamās enerģijas ražošanas veidu, 43,3% iedzīvotāju par tādu sauc hidroresursu enerģiju, bet 27% - vēja enerģiju. Trešo lielāko respondentu atzinību guvusi biomasas enerģija, kuru par Latvijā piemērotāko enerģijas veidu atzīst 9,6% Latvijas iedzīvotāju. Saules enerģija, kas citkārt guvusi augstu SKDS pētījuma respondentu vērtējumu, par Latvijā piemērotāko enerģijas veidu atzīta vien 8,1% gadījumu. «Jāuzsver, ka vēja enerģiju par vispiemērotāko enerģijas veidu Latvijas apstākļiem uzskata gandrīz puse (49%) kurzemnieku. Vēja parki visvairāk ir izvietoti Kurzemē un tas cilvēkiem kalpo kā uzskatāms apstiprinājums šī enerģijas veida piemērotībai Latvijas apstākļiem,» atzīmē T. Nāburgs.

Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš atzīst, ka aptaujas rezultāti viņu pozitīvi pārsteidz, taču viņš aicina saglabāt piesardzīgu optimismu. «Sabiedrisko domu par komplicētiem tematiem mainīt ir sarežģīti. Elektrību lieto visi, tādēļ visiem ir viedoklis par to, vai elektrība ir dārga vai lēta. Tajā pašā laikā es ceru, ka sabiedrības viedoklis pamazām mainīsies par labu AER un pēc gadiem desmit šo resursu svarīgo lomu energosistēmā apšaubīs tikai zvērināti AER noliedzēji. Sabiedrība sapratīs, ka kliedētai elektrības ražošanai ir savas priekšrocības, kā arī, ka AER iekļaušana energosistēmā ļauj optimālāk izmantot vietējos resursus un samazināt atkarību no importējamiem fosilajiem energoresursiem. Apzinos, ka tas neskan populāri, bet šobrīd Latvijas politiskās vides attieksme pret AER tālu atpaliek no progresīvākajam globālajām tendencēm un šī situācija ir jāmaina,» atzīmē eksperts.

VEA atklāj, ka līdz šim līdzīgi pētījumi nav veikti, tāpēc ir sarežģīti pateikt, kā pēdējo gadu laikā iedzīvotāju domas par AER ir mainījušās. Tajā pašā laikā asociācijā uzsver, ka turpmāk šādas aptaujas plānots veikt regulāri - katru gadu.