Iesāc Jauno gadu ar pozitīvām pārmaiņām un aizmirsti par izdegšanas sindromu 

Katru dienu cilvēki saskaras ar virkni pienākumu ne tikai darbā, bet arī ģimenē. Liela darba slodze, augstas prasības no priekšniecības puses, emocionālā atbalsta trūkums un neatbilstošs materiālais atalgojums - tas viss rada hronisko nogurumu, ko sauc arī par izdegšanas sindromu. Tāpēc jaunajā gadā cilvēki izvērtē, kāds ir bijis aizvadītais gads, un, ko darīt savādāk, lai šogad izvairītos no negatīvajām lietām, tostarp no izdegšanas sindroma.

, 23.1.2018

Sadarbībā ar Kimbi.lv tapis raksts - kā sasniegt virsotnes darbā bez izdegšanas sindroma?

Ņemot vērā praktiskus padomus, Tu vari mainīt savu dzīvi – iegūt jaunus panākumus karjerā un uzlabot privāto dzīvi, aizmirstot par to, kas ir izdegšanas sindroms uz visiem laikiem.

Kam raksturīgs izdegšanas sindroms?

Lai gan ar izdegšanas sindromu var saskarties katrs, visbiežāk ar to saista tādu profesiju pārstāvjus, kuru darbs ir saistīts ar citu cilvēku aprūpi un emocionālu kontaktu ar tiem. To vidū ir sociālie darbinieki, skolotāji, ārsti, medmāsas, psihologi un citi. Taču, pēc speciālistu novērojumiem, riska grupā iekļaujas arī cilvēki, kuri strādā maiņu darbu, kā arī jaunie speciālisti (tie, kuri tikai nesen uzsākuši darba gaitas). Ir secināts, ka izdegšanas sindroma pamatā parasti ir zema pašcieņa, nepacietība, darbaholisms, iekšēja sacensības nepieciešamība, uzmanības trūkums pret savām vajadzībām un to ignorēšana. Tāpat izdegšanu darbā var izraisīt arī saskarsmes problēmas, konflikti, piemēram, ar kolēģiem un vadību. Savukārt citiem izdegšanas sindroma pamatā ir laika trūkumu un neadekvāti zemais novērtējums, kā finansiālā, tā emocionālā ziņā. Jo uzslavu saņemšana un labs vārds no priekšniecības puses ir ļoti svarīgs, lai darbinieki nezaudētu motivāciju strādāt, un veikt savus darba pienākumus.

Panākumu atslēga – skaidri mērķi

Labākais veids, kā, izvairīties no izdegšanas sindroma darba vietā ir nezaudēt apņemšanos sasniegt lielākus panākumus jeb virzīties pa karjeras kāpnēm. Tev ir jāapzinās, kādu amata paaugstinājumu vai atalgojumu vēlies saņemt esošajā darba vietā. Savas vēlmes attiecīgos brīžos ir jāizsaka arī skaļi, jo neskaidri mērķi ir viens no spēcīgākajiem izdegšanas virzītājspēkiem. Bez skaidriem mērķiem Tu nevarēsi noteikt prioritātes, un bez prioritātēm nevarēsi veikt savu darbu, cik vien labi iespējams. Tā vietā Tu lieki iztērēsi enerģiju citiem laikietilpīgiem uzdevumiem, kas tikai vairāk nogurdinās, nevis vedīs ceļā pie sava lielā mērķa. Apmierinājuma sajūtas trūkums atkal un atkal var novest pie spēku izsmelšanas un negatīvām emocijām.

Laiks darbam, laiks ģimenei

"20180118-1340-shutterstock-603815000.jpg"

Ja mīli savu darbu, tad ir pavisam viegli tajā ienirt līdz pašiem dziļumiem un aizmirst par visu pārējo. Tomēr visas ir savas robežas. Izvērtē, kā Tu pavadi savu laiku, vai lielākā uzmanība netiek veltīta darba pienākumiem un ģimene netiek atstāta novārtā? Pat tad, ja esi pats apzinīgākais darbinieks birojā ar modernajām tehnoloģijām esi uz „tu”, Tu nevari strādāt 24 stundas diennaktī. Tātad, arī atbildes uz e-pastu, telefonzvaniem vai ierakstiem sociālajos tīklos, Tev nav jāsniedz nepārtraukti. Ja Tavs darba laiks beidzas 17.00, tad paturi prātā – šajā laikā darba diena ir galā un Tev nevajag steigties uz mājām, lai turpinātu darbu – piesēstos pie dators un virtuāli risinātu darba lietas. Ja tomēr gaidi svarīgi vēstuli, tad ieskaties e-pastā noteiktā laikā katru dienu, piemēram, 21.00 un neskrien pie datora ik pēc 20 minūtēm, tā Tu iegūsi laiku, ko veltīt citām interesantākām nodarbēm. Turklāt izvairīsies no darbaholisma, kas ilgstošā laika periodā noved pie izdegšanas sindroma. Tā vietā, ja, esi ieradies mājās, pievērs lielāku uzmanību savam dzīvesbiedram, bērniem, mammai vai tētim, uzaicini viņus uz kafejnīcu vai vienkārši dodieties pastaigā pa parku. Tas ne vien saliedēs ģimeni, bet sniegs lielisku atslodzi un pozitīvu enerģijas lādiņu, nākamajaii darba dienai.

Lai sāktu jaunu dzīvi bez izdegšanas sindroma pazīmēm:

- Esi uzmanīgs pret sevi. Tas palīdzēs pamanīt noguruma pazīmes;

- mīli sevi vai vismaz cieni sevi un ieklausies savās vajadzībās;

- meklē savām interesēm un iespējām piemērotu darbu. Tas ļaus atrast un pilnveidot sevi, ticēt saviem spēkiem.

- izvairies no pienākumiem, kas uzticēti kolēģiem. Protams, pāris reizes Tu vari citiem izpalīdzēt, taču nepieļauj, lai Tevi regulāri izmantotu par glābšanas riņķi tie, kuri savu darbu neveic pēc labākās sirdsapziņas.

- atrodi laiku personīgai dzīvei. Tev ir tiesības ne tikai uz darbu, bet arī uz privāto dzīvi.

Sākot pielietot šos principus dzīvē, Tu ātri vien pamanīsi, ka ikdiena sāk mainīties, Tavs ķermenis un prāts būs pateicīgi un Tev gribēsies vairāk smaidīt, pavadīt laiku ar mīļajiem, un uz darbu Tu dosies ar prieku.

Tādēļ Kimbi.lv novēl - parūpējies par to, lai gan darbā, gan mājās pār Tevi valda tikai pozitīvs emocionālais noskaņojums. Ja, izstarosi apmierinātību pret dzīvi, tad noteikti piedzīvosi izaugsmi gan karjerā, gan privātajā dzīvē.